• Charakterystyka szkoły

• P O Ł O Ż E N I E

Szkoła położona jest w południowo-wschodniej części Dąbrowy Górniczej w dzielnicy Strzemieszyce w trójkącie ulic; Sportowa, Astrów i Łuszczaka. Tą część dzielnicy oddziela przebiegająca linia  kolejowa Katowice-Kielce, a szkoła stanowi tu jedyny obiekt użyteczności publicznej.  Oddalona jest o centrum miasta o ok. 7 km. W jej obwodzie znajduje się 25 ulic, a liczba mieszkańców przekracza 2100. Dominuje tu niska zabudowa, głownie wolnostojące domki jednorodzinne. Niewielka migracja ludności z tego terenu spowodowała, iż szkoła zyskała charakter szkoły wielopokoleniowej. Do związku że szkołą w różnych okresach przyznaje się około 70% mieszkańców.

I N F R A S T R U K T U R A

Szkoła jest budynkiem murowanym trzykondygnacyjnym. Wyposażona jest we wszystkie niezbędne do funkcjonowania instalacje: wodociągową i kanalizacyjną, elektryczną i odgromową oraz gazową z której zasilana jest kotłownia, a także kuchnia. Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 2288 m2,  a kubatura 9912 m3. W szkole znajduje się 11 pomieszczeń do nauki, w tym pracownia komputerowa, interaktywna pracownia językowa  oraz pracownie przedmiotowe (przedmiotów przyrodniczych, języka polskiego). Korzystać w nich można z urządzeń wspomagających proces dydaktyczny:  monitorów, tablic i programów interaktywnych, grafoskopów, kserokopiarek, projektorów multimedialnych. Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna o wymiarach 12m x 24m, minisiłownia oraz aula szkolna ze sceną. W szkole znajduje się także świetlica szkolna, biblioteka, gabinet lekarski oraz kuchnia z jadalnią. W wydzielonej części zorganizowane zostało od roku 2016 przedszkole noszące numer 16, a placówka stała się Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Dąbrowie Górniczej. Na placu znajdują się boiska do piłki siatkowej i piłki ręcznej oraz oddanu w 2020 r. plac zabaw dla dzieci. Całość szkoły ogrodzona jest szczelnie metalowym ogrodzeniem. W roku 2007 szkoła poddana została termomodernizacji. W jej wyniku została wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, stolarka okienna, a także została ocieplona i pokryta kolorowym tynkiem. Obiekt jest monitorowany całą dobę i podlega ochronie.

U C Z N I O W I E

W zespole w roku szkolnym 2023/2024  uczy się 167 uczniów w 8 oddziałach. Do przedszkola uczęszcza , do grupy młodszej i starszej razem 50 dzieci. Średnio w oddziale uczy się 21 uczniów. Największa to klasa V - 25 osób, pozostałe są w granicach 20 uczniów. Nauczanym  językiem obcym jest język angielski i język niemiecki. Uczniowie mają możliwość korzystania z zajęć pozalekcyjnych.

N A U C Z Y C I E L E

W zespole w roku szkolnym 2023/2024 zatrudnionych jest 27 nauczycieli w różnym wymiarze czasu pracy.
          Na pełnym etacie w szkole, jako podstawowym miejscu pracy zatrudnionych jest 12 nauczycieli, co stanowi  ok. 44% ogółu kadry. Wszyscy posiadają wykształcenie wyższe magisterskie oraz pełne kwalifikacje do nauczania swojego przedmiotu. Grono pedagogiczne stanowią nauczyciele doświadczeni, z wieloletnim stażem, jak również ci których staż nie przekracza 10 lat. Średnia wieku pedagogów wynosi ok 40 lat, a średnia stażu zawodowego 20 lat.  W strukturze awansu zawodowego 74% to nauczyciele dyplomowani, 22% mianowani, a 4% początkujący.