„ Rzeczpospolitej potęga na oświeceniu publicznem stoi – przeto my,  obywatele Gminy Olkusko-Siewierskiej   w Strzemieszycach będzińskiego powiatu prawdy tej świadomi w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym szkołę budować stanowiliśmy, gdzieby dzieci nasze po kształcenie serca i umysłu przebywać mogły”.

akt erekcyjny 1935 r.

Szkoła Podstawowa nr 2 w obecnym kształcie istnieje już  70 lat. Jednak jej korzenie sięgają znacznie wcześniej. Poprzedniczką była 7 klasowa Szkoła Kolejowa nr 2 im Juliusza Słowackiego mieszcząca się w nieistniejącym obecnie drewnianym budynku znajdującym się w okolicach obecnej siedziby szkoły. W siedmioizbowej szkole uczyli się uczniowie w klasach liczących średnio 58 uczniów, ale bywały klasy których liczebność wynosiła nawet 70 uczniów. W związku z tak trudną sytuacją zaistniała konieczność budowy nowej szkoły. We wrześniu 1934 r. powołano Komitet  Budowy Szkoły    na   czele  z  wójtem gminy J. Bączkowskim oraz  dr. M. Białostockim. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 1935 r., zaś 10 listopad 1935 r. odbyła się huczna uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego oraz wmurowania aktu erekcyjnego w której wzięło udział około 5 tys. osób na czele z władzami powiatu. Postanowiono uczcić niedawną śmierć marszałka J.Piłsudskiego. Rada Gminy  jednogłośnie zadecydowała nadać szkole jego imię. Prace budowlane zakończono w 1937 r, a 21 listopada tegoż roku odbyła się uroczystość oddania szkoły do użytku i nadania jej imienia Marszałka Józefa Piłsudzkiego.

Księga pamiątkowa z 1937 r. z wpisem z uroczystości nadanian imienia.

W okresie międzywojennym działało w Szkole Podstawowej nr 2 wiele organizacji o charakterze patriotycznym, religijnym i obronnym. Były to między innymi: dwie drużyny harcerskie(68 Zagłębiowska DH im. Zawiszy Czarnego oraz 50 Zagłębiowska DH im. Królowej Jadwigi), organizacja Krucjata Eucharystyczna, koła PCK, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, Liga Morska i Kolonialna, Towarzystwo Popierania Budowy Powszechnych Szkół Publicznych, koło sceniczne oraz szkolna orkiestra i chór.

Przedwojenny sztandar 68 drużyny harcerskiej

W przełomowym roku 1938/1939 w szkole uczyło się 769 uczniów. W dniu 6 września 1939 r. wkraczające do Strzemieszyc wojska niemieckie zajęły szkołę na koszary wojskowe. Na przełomie 1939 i 1940 roku w szkole rozpoczęły naukę dzieci polskie początkowo w języku ojczystym ale od roku 1941/42 już tylko w języku niemieckim. Od 1943 r. była to jedyna szkoła dla dzieci polskich w Strzemieszycach. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną szkoła rozpoczęła pracę już w 1945 r. jako szkoła im. Hanki Sawickiej. W 1980 r. przeprowadzono kapitalny remont obiektu, który zmienił dogłębnie jego wygląd i funkcjonalność. Podczas tego  remontu odnaleziono akt  erekcyjny szkoły z 1935 r. W 1990 r oddano uroczyście  wybudowaną nową salę gimnastyczną, przywracając przy tej okazji szkole imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Funkcję kierownika szkoły pełnił w chwili powstania Marian Hudeczek, w okresie wojennym Aleksander Podliński, następnie do 1968 r. Prokop Zubkiewicz. W latach 1968-1994 funkcje kierownika, a następnie dyrektora szkoły pełnił mgr Ryszard Muszyński. Obecnie od 1994r. dyrektorem jest mgr Tomasz Nabiałek.

Na uwagę zasługuje fakt historyczny iż w roku szkolnym 1952/53 uczniem szkoły był wybitny polski reżyser Krzysztof Kieślowski, który w tym okresie przebywał u rodziny w Strzemieszycach.

Akt erekcyjny rozpoczecia budowy szkoły z 1935 r.