Jesienna galeria.
Rok szkolny 2023/2024
Witamy Uczniów w nowym roku szkolnym!
Rok szkolny 2019/2020
Ciekawe miejsca na wakacje 2020!
Drodzy uczniowie! Czas wyruszyć w miejsca bliskie i odległe. Mamy nadzieję że tych kilka propozycji wyjazdowych przybliży wam nasz piękny i ciekawy kraj. Jadąc w nieznane możecie nucić równie piękną turystyczną piosenkę, której link podajemy poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=EWtwW5SV1Ck
Jura Krakowsko-Częstochowska, spokojne miejsce na wakacje
Jeżeli szukacie ciekawych miejsc do zwiedzania podczas letnich wojaży, polecamy Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jest to jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszym kraju, urzekający turystów niesamowitymi widokami i różnorodnością atrakcji. Wielbiciele spacerów będą zachwyceni Doliną Prądnika, która znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, z kolei poszukiwacze historii powinni odwiedzić renesansowy zamek w Pieskowej Skale. Obecnie znajduje się tam muzeum, które można zwiedzać praktycznie przez cały rok.
Przełom Dunajca w Pieninach, świetny pomysł na wakacje
eśli nie wiecie gdzie pojechać na wakacje, proponujemy Pieniny, a szczególnie malowniczy Przełom Dunajca. Dużym przeżyciem na pewno będzie spływ rzeką, która płynie w głębokim, wyżłobionym wśród skał wapiennych wąwozie. Wysokość ścian sięga nawet 300 metrów ponad lustro wody. Dodatkowego charakteru dodają liczne zakręty, którymi wije się Dunajec.
Przełomu Dunajca nie wystarczy zobaczyć. Jedną z największych atrakcji jest spływ drewnianymi tratwami sterowanymi przez flisaków. Trasa zaczyna się na przystani w Sromowcach-Kątach, przy parkingu Pienińskiego Parku Narodowego. Jej długość liczy 15 kilometrów, czas przepłynięcia, w zależności od poziomu wody, to 2 lub 3 godziny. W miejscu spływu Dunajec jest rzeką graniczną Polski i Słowacji, przez jakiś czas turyści znajdują się nawet po stronie słowackiej.
Podczas spływu koniecznie trzeba mieć oczy dookoła głowy - oczywiście ze względu na malownicze widoki. Z rzeki widać bowiem w całej okazałości Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin.Dolina Narwi, wakacje blisko natury
Szukając pomysłów na wycieczkę w wakacje, warto wziąć pod uwagę Dolinę Narwi na Podlasiu. Powstał tu Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie każdy zachwyci się szerokim rzecznym rozlewiskiem tworzącym labirynt koryt. Dolina Narwi jest też wymarzona dla osób, które lubią "polowania" z aparatem fotograficznym - żyje tu ponad 150 różnych gatunków ptaków.
Bory Tucholskie, pomysł na wakacje w zacisznym miejscu
Bardzo dobrym pomysłem na wakacje jest zaszycie się w zacisznym miejscu, położonym z dala od ludzi. Jednym z regionów, w których turyści mogą korzystać z przestrzeni, są położone na północy kraju Bory Tucholskie – największy w Polsce kompleks borów sosnowych. W gęstych lasach rosną grzyby i jagody, są one również miejscem życia dzikich zwierząt, niektóre gatunki, np. głuszec, bielik czy czapla siwa, trudno spotkać gdzie indziej. Jeśli więc marzą nam się wakacje w lesie, blisko natury, okolice Borów Tucholskich będą świetną lokalizacją!
O tym jak cenna jest tamtejsza przyroda świadczy fakt utworzenia Parku Narodowego Bory Tucholskie, który chroni tamtejszą naturę. Podczas urlopu warto zagłębić się w leśne ostępy, tym bardziej, że na turystów czekają dobrze oznakowane trasy piesze, rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne, pozwalające lepiej poznać specyfikę parku. Taka wycieczka na pewno zajmie kilka godzin!
Warto pamiętać, że Bory Tucholskie nie ograniczają się tylko do lasów. Turyści mogą korzystać tam również z wodnych atrakcji, gdyż innym skarbem regionu są czyste jeziora i rzeki.23 czerwca - Dzień Ojca Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Tatusiów!
Lato,lato czeka......
Nadchodzi upragniona pora roku wszystkich dzieci;-)Kalendarzowe lato rozpocznie się w tym roku 22 czerwca i potrwa do 22 września.Ten radosny i ciepły czas jest także inspiracją dla malarzy czy poetów.Zapoznajcie się z wybranymi utworami:
Jan Brzechwa "Przyjście lata"
I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?
Kret skrzywił się ponuro:
- Przyjedzie pewnie furą.
Jeż się najeżył srodze:
- Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: - Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem.
- Skąd znowu - rzekła sroka -
Nie spuszczam z niego oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju.
- Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
- A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem.
- Nieprawda, bo w karecie!
- W karecie? Cóż pan plecie?
- Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką.
A lato przyszło pieszo -
Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.a może zaśpiewasz piosenkę do słów poety Ludwika Jerzego Kerna "Lato, lato,lato czeka":
https://youtu.be/_mQalPVp2ug
Na koniec zobacz, jak widział lato słynny włoski malarz Giuseppe Archimboldo :
Tekturowe pudełka - jak wykorzystać je w zabawie?
Kilka inspiracji – udanej zabawy!
Kartonowy bumerang
Kiedy jest okazja do zabawy w parku lub przed domem, a nie macie do dyspozycji piłki, możecie własnoręcznie wykonać bumerang. Kartonowy bumerang będzie podobnie jak prawdziwy, powracał do rzucającego. Jest też bezpieczniejszy od oryginału. Do jego wykonania będziesz potrzebować: kartonowego pudełka (np. po butach), taśmy, nożyczek, farby (opcjonalnie). Na początku narysuj na kartonie kształt w kształcie litery X.
Następnie wytnij narysowany kształt i w razie potrzeby odrysuj go na nowym kawałku kartonu, by utworzyć dwie warstwy. Następnie, pokryj bumerang taśmą, aby lepiej latał. W przypadku bardzo cienkich kartonów konieczne jest sklejenie ze sobą kilku warstw.
Kartonowy zamek
Do tego przydadzą Wam się kartony dużej wielkości. Wspólnie z bliskimi zbudujcie duży zamek, w którym będzie można się bawić oraz grać w gry planszowe. W ściankach wytnijcie okna, a z mniejszych kartonów wykonajcie wieżyczki. W najszerszej ściance wytnijcie duże drzwi. Aby zamek był przytulny, koniecznie umieśćcie w nim koce i poduszki. W kolejnym dniu, kiedy uda Wam się zbudować już cały zamek możecie pomalować go farbami i udekorować papierem samoprzylepnym.
Kartonowa gitara
Z pudełka tekturowego można wykonać wiele instrumentów, np. gitarę. W sieci znajdziesz wiele instrukcji, jak wykonać kartonową gitarę, która jest niemal identyczna jak prawdziwy instrument. My pokażemy Ci ekspresową wersję z wykorzystaniem pudełka po chusteczkach. Aby ją zrobić będą Ci potrzebne: pudełko po chusteczkach oraz gumki recepturki. Z pustego pudełka usuń folię. Następnie przełóż gumki recepturki wzdłuż pudełka w taki sposób, aby pokrywały otwór na środku. To wszystko! „Gitara” jest gotowa.
Zabieramy Was do kosmicznej zabawy - trzymamy kciuki za Wasze wykonania prac plastycznych!
Statek kosmiczny
Materiały:
- dwa talerzyki papierowe
- kubeczek plastikowy
- farby
- biały czarny i zielony papier w dwóch odcieniach
- folia aluminiowa
- farby
- nitka
Wycinamy w jednym z talerzyków koło (wycięte koło musi znajdować się na środku talerzyka). Następnie malujemy oba talerzyki na wybrany kolor z zewnętrznej strony. Po wyschnięciu wkładamy w wyciętą wcześniej dziurę kubeczek plastikowy. Na wewnętrzną stronę talerzyka naklejamy na harmonijce kosmitę (kosmita wykonany jest z 10 kółek o różnych rozmiarach oraz harmonijki z zielonego papieru). Nakładamy drugi talerzyk z kubeczkiem plastikowym i sklejamy ze sobą brzegi talerzyków (można użyć zszywacza), maskujemy całość folią aluminiową. Doklejamy za pomocą taśmy nitkę i mamy gotowy statek kosmiczny.
Materiały:
- duża butelka po napojach
- krepina
- gumki do włosów
- różne nakrętki od butelek
- silniki rakiety to nakrętki po ketchupie
- nożyczki
- klej
- mocna taśma klejąca
Oklejamy butelkę krepiną, ozdabiamy gumkami do włosów, okienka naklejamy z nakrętek, czubek rakiety mocujemy z nakrętki z dziubkiem, po obu stronach mocujemy taśmą silniki. Można dodać paski kolorowej krepiny imitujące dym i ogień podczas startu rakiety.
Zdjęcie kosmosu
Materiały:
- Kartka z bloku w czarnym kolorze
- Biała farba plakatowa
- Kubek z wodą
- Stara szczoteczka do zębów
- Kredki, pastele
- Ewentualnie kółka z papieru, lub tektury (do zakrycia fragmentów kartki)
Na kartkę w czarnym kolorze – przedstawiającą przestrzeń kosmiczną, dziecko nakłada wycięte z papieru kółko (zakryje ono część obrazu w czasie gdy będzie on malowany, pozostawiając pustą przestrzeń – czarną dziurę).
Szczoteczkę zamacza w białej farbie i kubku z wodą, po czym spryskuje cały obraz. Na kartce pojawią się małe i duże kropki – gwiazdy. Odwzorowany w ten sposób zostaje wizerunek nocnego nieba, widzianego z teleskopu lub okna rakiety kosmicznej. Później dziecko rysuje kredkami planety, komety i asteroidy, powszechnie występujące w kosmosie.
Przedstawiamy pomysły na wakacyjno- letnie prace plastyczne.
Guzikowy arbuz: https://acultivatednest.com/diy-sweet-summer-watermelon-button-craft/?utm_content=buffer44639&utm_medium=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer
Ananas z szyszki:
Różności z korków po winie:
Słonecznik odbijany widelcem: https://www.craftymorning.com/simple-fork-print-sunflower-craft/
Słoneczna plaża:
Słoneczna plaża:
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODOWISKA
Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day – WED) obchodzimy co roku 5 czerwca. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Obecnie jest obchodzone w ponad 100 krajach. Główną misją Dnia Środowiska jest utrwalanie haseł dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata.
Eko - postanowienia dla każdego (małego i dużego):
- Będę segregować śmieci.
- Będę drukować dwustronnie.
- Będę używać prysznica a nie kąpieli w wannie.
- Będę wymieniać się ze znajomymi rzeczami, których nie potrzebuję.
- Wszystkie dokumenty zamienię na e-dokumenty.
- Będę mniej kupować.
- Nie będę zostawiać komputera w trybie stand-by.
- Po zakończeniu ładowania będę wyłączać ładowarkę komórki z kontaktu.
- Podstawę mojej diety będą stanowić produkty lokalne i sezonowe.
- Będę dojeżdżać do pracy/szkoły rowerem.
- Zamienię reklamówki na torby z materiału.
Zapraszamy na film - bajkę ekologiczną "Ekologiczny dom":
https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs
oraz filmowe porady "Jak dbać o naszą planetę":
https://www.youtube.com/watch?v=msyPppuj8yg
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt
Dzikich i DomowychDzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych obchodzony 2. czerwca powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom.
O zasadach udzielania pierwszej pomocy zwierzętom przeczytacie tu:
https://www.animal-expert.pl/artykul/pierwsza-pomoc-przedweterynaryjna
https://www.youtube.com/watch?v=iQfCpC2GMgY spotkanie z Nelą z 2015 roku
Nela - Mała Reporterka - Sri Lanka - Cejlon - Azja - Podróż - wycieczka 2020
https://www.youtube.com/watch?v=I4hBATGEi-Y
https://www.edziecko.pl/czas_wolny/7,79324,24244508,filmy-przyrodnicze-dla-dzieci-produkcje-o-zwierzetach-i-naturze.html Filmy przyrodnicze dla dzieci - produkcje o zwierzętach i naturze
Miłego oglądania!
Kto ma ochotę do układanie puzzli online to zapraszamy do zabawy.
Dzieci świata : https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/242820-dzieci-%C5%9Bwiata
Mapa Polski: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/228479-mapa-polski
Puzzle Unii Europejskiej: https://europa.eu/learning-corner/eu-puzzle_pl
Puzzle Smerfy: http://www.puzzledladziecionline.pl/puzzle-online-Smerfy-2017.php?id=4363&menu=1
Puzzle Toy Story: http://www.puzzledladziecionline.pl/puzzle_toy_story.php
Laurka dla mamy na Dzień Matki
Własnoręcznie wykonana laurka dla mamy na Dzień Matki to najpiękniejszy prezent - laurkę można wykonać z papieru, odrysowując dłoń, wyciąć serce lub kwiaty, a nawet wykonać laurkę dla mamy z rolki po papierze toaletowym. Do dzieła!
Laurka dla mamy z makaronu
Każda mama ma w kuchennej szafce makaron, prawda? Warto wykorzystać go, pokolorować farbami lub lakierami do paznokci i przyklejać mocnym klejem do kartek. Tak zrobiona laurka z makaronu kokardki wygląda bardzo imponująco. Nie musi to być kartka z makaronu kokardki - w sklepach są przecież też świderki, muszelki czy pióra.
Kartka na Dzień Matki z odrysowanej dłoni
To dosłownie własnoręcznie zrobiona laurka dla mamy! Przygotuj sztywną kartkę, flamaster i nożyczki. Przyłóż do niej dłoń i odrysuj jej kształt. Następnie wytnij obrys, pokoloruj, ozdób wedle uznania np. koralikami czy brokatem. To piękna, personalizowana kartka, która wzruszy każdą mamę.
Tulipany z papieru
Tulipany z papieru należy to jeden z prostszych sposobów na stworzenie efektownej kartki z życzeniami na Dzień Matki. Warto przygotować sobie np. czerwony papier, odrysować kilka takich samych kielichów tulipanów, a z kartonu przygotować doniczkę-wazon na wycięte kwiaty. Przyda się oczywiście klej i marker do napisania ciepłych słów czy podziękowań dla mamy.
Laurka w kształcie serduszka dla mamy
Jak wyciąć serduszko dla mamy? Wystarczy złożyć kartkę na pół i od zgięcia prowadzić krzywą linię aż po sam dół i złożone części wyciąć - wtedy serduszko na laurkę dla mamy będzie symetryczne. Można wyciąć ich kilka i stworzyć piękną kompozycję 3D klejąc je w miejscu zgięć lub fragmentami. Należy pamiętać o życzeniach na Dzień Matki - warto dopisać je w centralnej części laurki.
Drogie Dzieci,
jutro jedno z najważniejszych świąt - Dzień Matki.Zanim zaplanujecie coś wyjątkowego dla swoich Mam, przeczytajcie wiersze o pracy i miłości najdroższych nam Istot.
"Dzień Matki" - Świerczyńska Anna
Dzisiaj, jak co dzień rano,
zerwałaś się do pracy.
Wstajesz tak wcześnie rano
o świcie niby ptacy.
Poczekaj takaś zajęta,
odłóż na chwilę robotę
bo to dziś wielkie święto.
Porzuć na chwilę troski
uśmiechnij się inaczej.
Patrz, jakie ręce masz szorstkie
od tej codziennej pracy.
I oczy też masz zmęczone,
kochane Twoje oczy.
My wiemy to dla nas one
czuwają długo w nocy
My rozumiemy to dla nas
tak się męczysz, tak się trudzisz.
Bo pracy trzeba nie lada
nim z dzieci wyrosną ludzie."Mamy mamę" Joanna Kulmowa
Najlepsze u mamy
jest to,
że ją mamy.
Mamy ją swoją nie cudzą.
Nie inną.
Zawsze tę samą.I żeby nie wiem co się stało, mama zostanie mamą.
Tylko jedna mama na zmartwienia.
Tylko jedna na dwójkę z polskiego.
Tylko jedna od bójki z najlepszym kolegą.
Jedna od bólu zęba
i od przeziębienia.Nie na sprzedaż.
Nie do zamiany.
Nasza
wszędzie i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy jest to,
że ją mamy
i że mama ma właśnie nas."Dziś dla Ciebie Mamo..." - Ścisłowski Włodzimierz
Dziś dla Ciebie Mamo,
świeci słońce złote,
dla Ciebie na oknie
usiadł barwny motyl.Dziś dla Ciebie Mamo,
płyną złote chmurki,
a wiatr je układa
w świąteczne laurki.Dziś dla Ciebie Mamo,
śpiewa ptak na klonie
i dla Ciebie kwiaty
pachną też w wazonie.Dzisiaj droga Mamo,
masz twarz uśmiechniętą
Niechaj przez rok cały
trwa to Twoje święto!"Gdybym był mamą" - Grabowski Stanisław
Gdybym był mamą
wstawałbym późno rano,
grymasiłbym przy śniadaniu,
na deser jadłym
najładniejsze jabłko.A potem nad rzeką z wędką...
Siostra olejkiem plecy smaruje,
brat gazety przynosi.
A wieczorem na czubku drzewa
grałbym na organkach.Gdybym był mamą.
Gdybym był mamą..."Mamo!" - Gellnerowa Danuta
Mamo!
Dam Ci dziś piękny kwiatek
i wstążkę na dodatek.
Dam Ci złoty pierścionek,
na górce mały domek,
ogródek malowany,
ławkę pod wielkim kasztanem.Dam Ci słońce nad domem,
słońce jak złotą koronę.
I dam Ci księżyc, wiesz?
I jeszcze... co tylko chcesz.
Bo jestem bardzo bogaty,
dostałem kredki od taty."Mamusiu" - Landau Irena
Dzisiaj jest Twoje święto
i chciałbym Ci powiedzieć
że bardzo kocham,
że bardzo kocham Ciebie.Gdy Cię nie ma
patrzę na zegar.
Smutno mi gdy wychodzisz...
Liczę ile do Twego powrotu
zostało jeszcze godzin...Kiedy wracasz?
To Twoje kroki
słyszę na schodach
choćbyś mamusiu
cicho wchodziła,
najciszej...Dziś jest Twój dzień -
lecz kocham Cię codziennie!
Mamusiu przyjmij
całusów 100 ode mnie!"26 Maja" - Chudy Tadeusz
Dziś rano - wszystkie dzieci
w całym kraju już dawno wstały
i czekają...
A Mama jeszcze nie wie nic,
tylko noskiem dziwi się ładnie:
co tak pachnie?Co tak wspaniale pachnie?!
I dalej śpi...
Tymczasem
rzodkiewka, ser, kakao
uprzejmie do stołu
zapraszają
- jednym słowem -
śniadanie gotowe
i całe mieszkanie
już się samo
na błyszcząco
wysprzątało
(nie wiadomo kiedy...)
a na ścianie
kolorowe litery
jak skowronki
rozśpiewane:
zdrowia i szczęścia
życzymy Mamie!"Nasza mama" Czesław Janczarski
Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas?
Kto od złych przygód strzeże? Nasza kochana mama.
Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła.
Każdą łzę nam otarła. Mamusia nasza miła.Jak ci się odwdzięczymy za wszystko, droga mamo?
Będziemy się starali kochać ciebie tak samo.20 maja obchodzony był – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli.
Ciekawostki o pszczołach
- Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa.
- Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm.
- Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic.
- Robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, nie posiadają żądeł.
- Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
- Taniec pszczoły jest zależny od kąta padania światła słonecznego.
- Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
- Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej.
- Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
- Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.
- Pszczoły zbieraczki pobierają nektar z kwiatów, dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula. W ulu przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają świeży nakrop w aminokwasy, kwasy organiczne, dalsze enzymy rozkładające wielocukry na cukry proste i roznoszą nektar po wielu komórkach celem jego zagęszczenia. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek, jednocześnie dalej wzbogacany w związki organiczne. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku.
- Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek.
- Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
- Miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.
- źródło: http://www.uratujpszczole.pl/ciekawostki_o_pszczolach
-
Zbigniew Wodecki - Pszczółka Maja - https://www.youtube.com/watch?v=eBMxaOeREHA
GIMNASTYKA DLA JĘZYKA
Dobra dykcja wpływa na jakość głosu – ćwiczmy wspólnie. Zachęcamy!
KRÓLIK
Kurkiem kranu kręci kruk,
kroplą tranu brudząc bruk,
a przy kranie,
robiąc pranie,
królik gra na fortepianie.PCHŁA
Na peronie w Poroninie
pchła pląsała po pianinie.
Przytupnęła, podskoczyła
i pianino przewróciła.
W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu
klaszczą kleszcze na deszczu,
szepcze szczygieł w szczelinie,
szczeka szczeniak w Szczuczynie,
piszczy pszczoła pod Pszczyną,
świszcze świerszcz pod leszczyną,
a trzy pliszki i liszka
taszczą płaszcze w Szypliszkach!
ABECADŁO
Moi Drodzy! Abecadło
to jest liter zgodne stadło –
wszystkie stoją grzecznie w rządku,
w zgrabnym szyku i porządku.
A, choć zawsze na czele,
to się tym nie chwali wcale,
Ż, choć tkwi na samym końcu,
wciąż się czuje doskonałe.
Każda z liter jest potrzebna,
bo słów przecież jest bez liku –
zaraz to możecie sprawdzić,
choćby tylko w tym wierszyku:
ara budzi cara, durne emu fika,
gna hiena i jenot krokiem lunatyka,
łypie mors na osę, pstry rak sadzi tuje,
upiór woła yeti, zaś źrebak żongluje!
Kto dziś kupuje ten typ kapoty?!
I po co pisać takie głupoty…
ŻABA
Warzy żaba smar,
Pełen smaru gar,
Z wnętrza gara
Bucha para,
Z pieca bucha żar,
Smar jest w garze,
Gar na żarze,
Wrze w żarze smar.
Zapraszamy wszystkich chętnych i głodnych ruchu do zajęć ruchowych. Pod spodem znajdziecie linki do filmików treningowych dla dzieci.
https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc
https://www.youtube.com/watch?v=Tc82wV1jV-4
Drodzy Uczniowie dziś kolejna porcja łamigłówek, by szare komórki nigdy nie próżnowały;-)
Czy znacie sudoku?To łamigłówka pochodząca z Japonii.Słowo sudoku od sūji wa dokushin ni kagiru,
oznacza : cyfry muszą być pojedyncze. Celem zabawy jest wypełnienie diagramu 9 × 9 ( lub w wersji
latwiejszej - mniejszego ) w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z
dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po
jednej cyfrze od 1 do 9.
Poniżej linki do gry.Powodzenia!
https://www.matzoo.pl/lamiglowki/sudoku-poziom-1-rozgrzewka_39_296 ( tu znajdziecie aż 9 poziomów tej gry)
https://onlinesudoku.pl/sudoku-dla-dzieci-4x4/
https://eduzabawy.com/sudoku-do-drukowania/6x6-latwe1/
https://www.maluchy.pl/sudoku/
http://nowowydane.pl/cen/1861-sudoku-dla-dzieci-do-wydrukowania-zestaw-3 ( zestaw do druku)
Zabawy rozwijające inteligencję
Alternatywą dla komputera i telewizora mogą być zabawy rozwijające inteligencję, w które może zaangażować się cała rodzina – mama, tata i dzieci albo rodzeństwo.
Miłych wrażeń, dużo uśmiechu!
1. Reklama siebie – dziecko wyobraża sobie, że jest jakimś produktem, który najlepiej odzwierciedla jego temperament i osobowość, np. samochodem określonej marki, jogurtem, napojem energetyzującym, a następnie wykonuje plakat reklamowy „samego siebie”, podkreślając walory „zakupu”. Każde z dzieci po kolei prezentuje własne pomysły na autoreklamę.
2) Znaczenie imion – zabawa polega na tym, że każde z dzieci pisze na kartce pionowo swoje imię, by następnie do każdej z liter imienia dopisać cechę lub umiejętność, która ją charakteryzuje. Ważne, by dopisywać wyłącznie talenty, zdolności i sukcesy, czyli wszystko, co ma pozytywny wydźwięk, np.
K – kompetentna
A – ambitna
M – miła
I – inteligentna
L – lubiąca przyrodę
A – asertywna
3. Pary zwierząt – na początku wykonuje się karteczki z nazwami zwierząt. Każde zwierzę zapisuje się dwa razy. Następnie dzieci losują karteczki i próbują się wcielić w wylosowane zwierzę. Zadanie polega na tym, by bez użycia słów i rozmowy odnaleźć osobę, która wylosowała to samo zwierzę, co my. Dzieci mogą wydawać dźwięki, poruszać się i zachowywać, jak wylosowane zwierzątko. Zabawa dobiega końca, gdy wszyscy odnajdą swoją parę.
4. Postrzeganie polisensoryczne – zabawa rozwija umiejętność uczenia się wszystkimi zmysłami. Zadanie polega na tym, że wszyscy uczestnicy dostają jednakową rzecz do opisania, np. kamyk, jabłko, cytrynę. Chodzi o to, by dany przedmiot opisać jak największą ilością określeń, które odwołują się do wszystkich zmysłów – słuchu, smaku, wzroku, węchu i dotyku, np. cytryna – żółta, okrągła, pachnąca, kwaśna, pomarszczona, twarda. Wygrywa osoba, która wymyśli największą ilość określeń dla przedmiotu.
Może macie ochotę na bardzo proste prace plastyczne? Dziś eko wiosna. Z rolek po papierze.
Dzisiaj słów kilka o dorosłości – zapraszamy do wędrówki!
I ja też urosnę!
W nocy padał deszcz.
– Spójrz, Uszatku – powiedziała Zosia – jak wszystko wyrosło po deszczu. Rzodkiewka na grządce, trawy i chwasty… Uszatek przyglądał się trawkom, dziwił się i kręcił głową.
A potem fikał na trawie koziołki. Nie zauważył, jak nadpłynęła chmura i zakryła słońce. Dopiero gdy lunął rzęsisty deszcz, Uszatek zerwał się na równe nogi i chciał biec do domu.
Ale pomyślał: „Pada deszcz, znów wszystko będzie rosnąć. To i ja urosnę po deszczu. Postoję na dworze. Chciałbym być taki jak Duży Niedźwiedź z lasu…”
Stanął niedźwiadek na środku trawnika.
– Rech, rech, rech – usłyszał koło siebie.
„To zielona żabka – pomyślał. – Ona chce też urosnąć…”.
Majowy deszcz trwał krótko. Błysnęło słońce, zaświergotały ptaki, zalśniły na liściach srebrne kropelki. Miś stanął na czubkach łapek i zawołał:
– Zosiu, Zosiu, ja urosłem!
– Rech, rech, rech! – zaśmiała się żabka. – Jaki ty jesteś śmieszny, Misiu ! Wcale nie urosłeś, za to strasznie zmokłeś…
Czesław Janczarski
Źródło: Cz. Janczarski, „I ja też urosnę!”[w:] Cz. Janczarski, „Miś Uszatek”.
Pytania do opowiadania:
– Dlaczego rzodkiewka, trawa i chwasty urosły na grządce?
– Co zrobił Uszatek, kiedy zaczął padać deszcz?
– Czy Uszatek urósł na deszczu?
– Co rośnie dzięki deszczowi?
Jak rośniemy – zabawa edukacyjna.
Można pokazać dziecku zdjęcia przedstawiające różne etapy rozwoju człowieka: noworodek, niemowlę, przedszkolak, uczeń, itd. (korzystają np. z albumów rodzinnych). Następnie zadajemy dziecku pytania i pomagamy ustalić odpowiedzi:
Dlaczego rośniemy? Co wpływa na nasz wzrost? Jakie umiejętności zyskujemy z wiekiem?
Duża Anna, mała Ania – zabawa językowa.
Rodzic podaje przykład zdrobnienia swojego imienia – np.: mała Madzia, duża Magdalena. Następnie podaje zdrobnienia imion, a dziecko – formy podstawowe, potem na odwrót. Rodzic wybiera na początek np. imiona osób z rodziny, później koleżanek i kolegów.
Palcem po mapie,czyli wirtualne podroże po Polsce:
Zapraszamy:
https://experyment.gdynia.pl/pl/ - Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni to edukacujna instytucja, która promuje naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów.Stawia sobie za cel łączenie nauki z zabawą.
http://www.zamek.malbork.pl/ -Zamek krzyżacki położony nad brzegiem rzeki Nogat w Polsce, jest największą twierdzą Europy. Jest to najpełniejszy i najbardziej rozbudowany przykład gotyckiego kompleksu zamkowego murowanego w charakterystycznym i niepowtarzalnym stylu zakonu krzyżackiego. W całym kompleksie jest 30 milionów cegieł.
https://www.planetarium.edu.pl/ - Śląskie planetarium to największe i nastarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce.
http://www.kopalnia.pl - kopalnia soli w Wieliczce, turystom udostępniono 3,5 km podziemnych chodników na głębokości 64-135 m. W wyrobiskach są kaplice,: najpiękniejsza św. Kingi, podziemne jeziora, rzeźby i urządzenia sprzed setek lat.
http://www.juraparkbaltow.pl/ -Bałtowski Kompleks Turystyczny. Park Dinozaurów w Bałtowie park pełen realistycznych dinozaurów sprzed milionów lat. Ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi, od kambru, do momentu pojawienia się człowieka w neolicie. Na terenie parku znajduje się również muzeum, w którym wystawione są skamieniałości z okresu jurajskiego, w tym między innymi tropy dinozaurów, znalezione w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego.
http://www.fokarium.pl/ - Fokanaruim na Helu. Przy fokanarium istnieje muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza".
http://www.panoramaraclawicka.pl/ - Panorama Racławicka we Wrocławiu. Ma 114 m długości, tworzy zamknięty krąg, u którego stóp usypano sztuczny teren co wraz ze specjalnym oświetleniem przenosi widza w inny czas.
http://www.bpn.com.pl/ - żubry w Białowieży, stado liczy około 400 sztuk i swobodnie żyje w rezerwacie będącym częścią Białowieskiego Parku Narodowego.
http://www.lesnypark.pl/ - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, można podziwiać i karmić dzikie zwierzęta. Pozostałe atrakcje to stacja ptaków drapieżnych, plac zabaw i bajkowa aleja.
https://naszdziennik.pl/polska-kraj/218597,wirtualny-spacer-po-gorach-wybierz-sie.html - wirtualny spacer po Tatrach - najwyższych górach w Polsce.
Ćwiczenia oddechowe
Przedstawione zabawy to tylko propozycje, które mogą stanowić miłe urozmaicenie codziennych zajęć w domu i stać się inspiracją dla rodziców i opiekunów, do powstawania nowych, ciekawych ćwiczeń fonacyjnych, zawsze w formie zabawowej.
Harmonijka
Stoimy w małym rozkroku z rękoma na biodrach. Wykonujemy skłon w bok, głęboko wciągając powietrze, a drugą stronę ciała rozciągamy jak harmonijkę. Następnie wyprostowujemy się, „wyciskając powietrze z harmonijki”, czyli wykonując dłuuugi wydech. Potem wykonujemy skłon w drugą stronę, ponownie rozciągając „harmonijkę” i prostujemy się, wydychając powietrze.
To samo ćwiczenie możemy wykonać w pozycji siedzącej, ze skrzyżowanymi nogami, jednocześnie kładąc ręce na karku. Dla urozmaicenia zabawy, możemy przygotować dziecku papierową harmonijkę, która będzie „grała” razem z nami.
Wąchanie kwiatów
Z papieru lub bibułki wycinamy kolorowe kwiatki. Stojąc, z rozchylonymi lekko ustami, powoli wciągamy powietrze nosami (bezszmerowo), wąchając nasze piękne kwiaty. Zadbajmy, by klatka piersiowa dziecka lekko uniosła się i wysunęła do przodu, ramiona pozostały opuszczone, dolne żebra rozszerzyły, brzuch odrobinę się uwypuklił. Następnie, równie powoli, aby jak najdłużej zapamiętać zapach kwiatów, robimy spokojny wydech. Teraz wąchamy drugi kwiatek – powtarzamy ćwiczenie.
Na scenie
Dziś w operze wielki konkurs! Udział wezmą znani i lubiani śpiewacy – lalka, miś, lisek, piesek, jeżyk i żyrafa (dowolne zabawki lub maskotki naszego dziecka). Pierwsza na scenę wychodzi Lalka, kłania się i śpiewa:
AAAAAAAAAAAAA – cichutko, potem coraz głośniej (początkowo śpiewamy razem z dzieckiem, ale zachęcamy je, by samodzielnie wybrzmiewało samogłoskę - aaaaaaaaaaaa.
Śpiewa wysokim głosem (naśladujemy samogłoskę wraz z dzieckiem), a potem niskim (śpiewamy razem).
Widzowie biją brawo. Ale oto na scenie pojawia się Lisek. Teraz ona zaśpiewa. EEEEEEEEEE (śpiewamy ). Nisko, wysoko, nisko, wysoko. Brawo!!! Po nim, kolejno pojawiają się następni artyści i śpiewają – o, u, i, y. Kto był najlepszy i wygrał??? Niech dziecko samo zdecyduje.
Samogłoski na zakupach
Opowiadamy dziecku historyjkę - demonstrujemy, dziecko powtarza, a my kontrolujemy poprawność wykonania.
Samogłoski A, E, O, U, I, Y wybrały się na zakupy do supermarketu, po artykuły papiernicze. Ależ ten sklep ogromny! Idą i idą - wybrzmiewamy: aaaaa, eeeee, ooooo, uuuuu, iiiii, yyyyy (długo i płynnie, z szerokim otwieraniem buzi). Muszą zapytać kogoś z obsługi (płynnie, ale z intonacją rosnącą , jak w pytaniu): Aaaaa? Eeeee? Ooooo? Uuuuu? Iiiii? Yyyyy? Wszystko znajdą dopiero na dwudziestym regale! Teraz szybko wrzucają potrzebne rzeczy do koszyka: Samogłoska A zeszyty w linie (rytmicznie i szybko powtarzamy): a a a a a..., samogłoska E ołówki: e e e e e, samogłoska O długopisy: o o o o o , U temperówki i gumki: u u u u u, samogłoska I zeszyty w kratkę: i i i i i , Y bloki rysunkowe: y y y y y. Wracając do domu, śpiewają (płynnie, przeciągając. Rozpoczynamy, potem kontynuujemy wraz z dzieckiem.
Możemy wykorzystać znaną, prostą melodię lub wymyśloną): pierwsza zaczyna samogłoska A - aaaaaa..., potem eeeee... następnie oooooo... , a za nią uuuuu... i jeszcze iiiii..., na koniec yyyyy... . Uff, ależ te siatki ciężkie! Teraz trzeba rozpakować zakupy i poukładać rzeczy na półkach (rytmicznie, ale powoli): najpierw a a a a, potem e e e e, za nią o o o o, u u u u, i i i i, y y y y.
W dniu dzisiejszym zachęcamy do przeczytania bajki terapeutycznej stworzonej specjalnie na dziesiejsze czasy...Bajka została napisana z myślą o was przez panią psycholog Dorotę Bródkę. Zachęcamy do lektury. Link do bajki poniżej.
https://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
Drodzy Uczniowie zapraszamy na kolejną porcję ćwiczeń dla szarych komórek!
Na rozgrzewkę porcja zagadek przyrodniczych:
Trzymasz ja w swej dłoni przy twym komputerze,
kiedy jest zgłodniała odwiedza spichlerze.
Rośnie prosto w górę
wcale nie jest krzywa
oparzy ci skórę bo to jest...
Chodzi do przodu tyłem nie przodem
Lubi gdy w stawie ma czysta wodę.
Wielki ptak uroczy
ma na skrzydlach oczy!
Słoń potomkiem jest mamuta,
a kto jest potomkiem tura?
Czy krasula? Orangutan?
Czy też myszka szaro-bura?
Inne zagadki i łamigłowki logiczne, czasem dowcipne znajdziecie pod linkami:
https://miastodzieci.pl/zagadki/lamiglowki-logiczne/
https://www.youtube.com/watch?v=6-Qo2-xxctU
https://miastodzieci.pl/zagadki/smieszne-zagadki-logiczne/
Wiersze pouczają, przekazują ważne wzorce, wzbogacają język, a także mogą nas rozśmieszyć. Zapraszamy do lektury.
"Tęcza" M.Konopnicka
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!"Kukułeczka" M. Konopnicka
Po tym ciemnym boru
Kukułeczka kuka,
Z ranka do wieczora
Gniazdka sobie szuka.
Kuku! Kuku!
Gniazdka sobie szuka.
— A ty, kukułeczko,
Co na drzewach siadasz,
Jakie ty nowiny
W lesie rozpowiadasz?
Kuku! Kuku!
W lesie rozpowiadasz?
— Leciałam ja w maju
Z ciepłego wyraju,
Zagubiłam w drodze
Ścieżynkę do gaju!
Kuku! Kuku!
Ścieżynkę do gaju!
Zgubiłam ścieżkę
Do gniazdeczka mego,
Teraz latam, teraz kukam,
Ot, już wiesz dlaczego.
Kuku! Kuku!
Ot, już wiesz dlaczego"Leń" J. Brzechwa
Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.
"O, wypraszam to sobie!
Jak to? Ja nic nie robię?
A kto siedzi na tapczanie?
A kto zjadł pierwsze śniadanie?
A kto dzisiaj pluł i łapał?
A kto się w głowę podrapał?
A kto dziś zgubił kalosze?
O - o! Proszę!"
Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.
"Przepraszam! A tranu nie piłem?
A uszu dzisiaj nie myłem?
A nie urwałem guzika?
A nie pokazałem języka?
A nie chodziłem się strzyc?
To wszystko nazywa się nic?"
Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.
Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało,
Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało,
Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty,
Nie powiedział "dzień dobry", bo z tym za dużo roboty,
Nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda,
Nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było szkoda.
Miał zjeść kolację - tylko ustami mlasnął,
Miał położyć się - nie zdążył - zasnął.
Śniło mu się, że nad czymś ogromnie się trudził.
Tak zmęczył się tym snem, że się obudził."Ślimak" J. Brzechwa
"Mój ślimaku, pokaż rożki,
Dam ci sera na pierożki."
Ale ślimak się opiera:
"Nie chcę sera, nie jem sera!"
"Pokaż rożki, mój ślimaku,
Dam ci za to garstkę maku."
Ślimak chowa się w skorupie.
"Głupie żarty, bardzo głupie."
"Pokaż rożki, mój kochany,
Dam ci za to łyk śmietany."
Ślimak gniewa się i złości:
"Powiedziałem chyba dość ci!"
Ale żona, jak to żona,
Nic jej nigdy nie przekona,
Dalej męczy: "Pokaż rożki,
Dam ci za to krawat w groszki."
Ślimak całkiem już znudzony
Rzecze: "Dość mam takiej żony,
Życie z tobą się ślimaczy,
Muszę zacząć żyć inaczej!"
I nie mówiąc nic nikomu,
Po kryjomu wyszedł z domu.
Lecz wyjść z domu dla ślimaka
To jest rzecz nie byle jaka.
Ślimak pełznie środkiem parku,
A dom wisi mu na karku,
A z okienka patrzy żona
I wciąż woła niestrudzona:
"Pokaż rożki, pokaż rożki,
Dam wi wełny na pończoszki!"
Ślimak jęknął i oniemiał,
Tupnął nogą, której nie miał,
Po czym schował się w skorupie
I do dziś ze złości tupie."Spóźniony słowik" J.Tuwim
Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji,
Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma,
A już jest po jedenastej - i Słowika nie ma!
Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser - tort z wietrzyka w księżycowym blasku.
Może mu się co zdarzyło? może go napadli?
Szare piórka oskubali, srebry głosik skradli?
To przez zazdrość! To skowronek z bandą skowroniątek!
Piórka - głupstwo, bo odrosną, ale głos - majątek!
Nagle zjawia się pan Słowik, poświstuje, skacze...
Gdzieś ty latał? Gdzieś ty fruwał? Przecież ja tu płaczę!
A pan Słowik słodko ćwierka: "Wybacz, moje złoto,
Ale wieczór taki piękny, ze szedłem piechotą!""Pstryk" J.Tuwim
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz,
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz-
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno -
Widno - ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRRĄD!
I skąd światło?
Właśnie stąd!Po majówce czas na trening pamięci!
Istnieje cała masa różnych zabaw na rozwój pamięci. dzięki takim zabawom rozwija się myślenie twórcze oraz poprawiają się relacje na linii rodzice-dzieci.- Wymyślanki – zabawa polega na wymyślaniu jak największej ilości słów, które muszą spełniać określone kryteria. Zabawa może trwać bardzo długo ze względu na różne swoje warianty, np. trzeba odnaleźć słowa rozpoczynające się na literę „k”, wymyślić słowa kończące się na „-ek” albo takie, które zawierają w środku literę „w”. Kto wymyśli najwięcej słów, ten wygrywa.
- Prawidłowa kolejność – na początku układa się kilka przedmiotów z domu jeden obok drugiego, a następnie zakrywa wszystko jakimiś parawanem, np. ręcznikiem. Potem odkrywa się na kilka sekund przedmioty i prosi o zapamiętanie prawidłowej kolejności. Zasłania się eksponaty i prosi dzieci o zapisanie porządku przedmiotów na kartkach. Zabawa służy ćwiczeniu pamięci świeżej.
- Odkryj zmianę – zabawa polega na tym, że dziecko wychodzi z pokoju, a pozostali uczestnicy zmieniają coś w wystroju miejsca, np. przesuwają doniczki kwiatków, chowają fotografie do szuflady itp. Można dokonać kilku zmian. Dziecko powraca i ma odkryć to, co uległo zmianie. Po odszukaniu wszystkich modyfikacji następuje zmiana ról. Teraz dziecko, które dokonywało zmiany, wychodzi z sali i ono będzie szukało modyfikacji wystroju miejsca.
- Wyliczanki – gry słowne, które polegają na tym, by wymyślić jak najwięcej możliwości rozwiązań i odpowiedzi na pytania, np. „Narzędzia pracy człowieka to…”, „Człowiek może podróżować (czym?)…”, „Człowiek może mieszkać w…” itp.
- Wyspa pamięci – dzieci siadają w kole i wymyślają kolejno, co zabrałyby ze sobą na bezludną wyspę. Każde następne dziecko dokłada swój przedmiot, wymieniając wcześniej przedmioty, które wzięliby ze sobą jego poprzednicy, np. Kasia mówi: „Na bezludną wyspę wzięłabym mapę”, a kolejny Piotrek powtarza: „Kasia na bezludną wyspę weźmie mapę, a ja – lornetkę”. Kolejne dziecko musi powiedzieć: „Na bezludną wyspę Kasia zabierze mapę, Piotrek – lornetkę, a ja – koc” itd., aż do pierwszej skuchy, kiedy nie uda się wymienić poprawnie wszystkich wymienionych wcześniej rzeczy.
Drodzy Uczniowie!To ostatni dzwonek by zdążyć wykonać dekoracje przed narodowymi świętami.Do dzieła !
Życzymy udanej zabawy i pogodnego weekendu majowego!
Kotylion - https://www.youtube.com/watch?v=-5Rp51gqJDA
Flaga - https://www.youtube.com/watch?v=qhZ-hmgCFEE
Godło - https://www.youtube.com/watch?v=jjMBuPt6aVY
https://www.youtube.com/watch?v=sCEQ46zg_8A
Aby wykorzystać w pełni siłę Internetu zapraszamy na wyprawę i wirtualny spacer po zabytkach Polski i nie tylko.... Do odwiedzenia ciekawe miejsca online. Miłego zwiedzania!
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
https://www.dzieckowpodrozy.pl/10-najciekawszych-muzeow-ktore-oferuja-wirtualne-spacery/
2 MAJA TO NIE TYLKO DZIEŃ FLAGI RP, TO RÓWNIEŻ ŚWIĘTO POLAKÓW ZA GRANICĄ
Dzień Polonii ustanowił Senat RP w 2002 roku w uznaniu za „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.
Ciekawostki
- Poza granicami Polski mieszka blisko 20 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni. Jesteśmy tym samym jedną z największych diaspor na świecie!
- Najwięcej przedstawicieli Polonii, szacunkowo – ok. 9,6 mln osób mieszka w USA.
- Kraje, w których znajduje się najwięcej ośrodków języka polskiego
i szerzenia wiedzy o Polsce to z kolei: Ukraina, Niemcy, Wielka Brytania, USA i Białoruś. - W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba obywateli Polski, którzy wyjechali do RFN. W 2011 r. zameldowanych było w tym kraju 468 tys. Polaków, obecnie liczba ta jest prawie dwukrotnie wyższa i wynosi 860 tys.
- Język polski poza granicami. Na świecie nawet 45milionów ludzi posługuje się językiem polskim, co czyni go 26. najczęściej używanym językiem.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku, przedstawiającego Polonijkę - Polonijną Szkołę Podstawową.
https://www.youtube.com/watch?v=GaZZS8TPJGM
Animowana "Historia Polski" https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8
„Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”
Wisława SzymborskaBez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.
Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?
Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.
Przed nami święta narodowe, zanim jednak przejdziemy do świętowania, zapraszamy na szczyptę wiedzy o symbolach narodowych i Konstytucji 3 maja.
Linki do ciekawych filmików edukacyjnych znajdują się poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
https://www.youtube.com/watch?v=iaQxsbMYKFo
https://www.youtube.com/watch?v=3aKtvALkqa4
Zachęcamy was do obejrzenia bardzo ciekawych filmów edukacyjno - przyrodniczych dla dzieci. Linki poniżej.
https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4
Jak świętować Dzień Ziemi to z rozmachem! Zacznijmy od mody ekologicznej. Pozostajecie
w domu, więc surowców wtórnych macie bardzo dużo. Oto kilka inspiracji.Propozycje wykorzystania surowców wtórnych do prac plastycznych na Dzień Ziemi
„Koszyczek do kwiatów” - butelka plastikowa – 2 - 3 litrowa, kolorowy papier samoprzylepnylub farba plakatowa, nożyczki, zszywacz, styropian
Odciąć połowę butelki, pozostałą część butelki pociąć na paski różnej szerokości do połowy jej wysokości. Ozdobić paski kolorową folią samoprzylepną lub farbą. Na wysokości 5 cm od podstawy naciąć poprzecznie butelkę tak, aby można było wsunąć kolorowe paski. Dół koszyczka można ozdobić również folią samoprzylepną (dowolne wzory).Pałąk zszywaczem umocować do koszyczka (pasek szerokości 1 cm z obciętej okrągłej butelki 5l.) Do koszyczka wsunąć styropian o średnicy podstawy butelki. W styropian można wkładać sztuczne kwiaty.
„Tulipan” - pudełeczko od jogurtu, kolorowa słomka do picia, nożyk, nożyczki
Górną część pudełeczka odciąć nożykiem, nożyczkami na głębokości około 1 cm naciąć tak, aby powstały ząbki. Nożykiem w podstawie pudełka zrobić dziurkę, aby można było wsunąć kolorową słomkę.
„Biedronka” - łupina od orzecha włoskiego, farba plakatowa, tektura, klej
Łupinę od orzecha pomalować farbą na czerwono, gdy wyschnie nanieść czarne kropki. Od spodu posmarować klejem i przykleić do listka wyciętego z tektury i pomalowanego na zielono.
„Kwiatek” - nakrętka od butelki plastikowej, 6 pasków z kolorowego papieru o szerokości ok. 1 cm, 3 paski z zielonego papieru, podkładka z kolorowego papieru A5, klej
Zaczynając od dołu podkładki przyklejamy łodygę i liście z 3 zielonych pasków tworząc łezki. Do łodygi dolepiamy płatki, tworząc również łezki pamiętając aby skleić tylko końcówki na środku zaczynając od końca łodygi. Na środku przylepiamy nakrętkę od butelki.
„Parasolki” - korek, 10 wykałaczek, kolorowa wełna, nóż, nożyczki
Odcinamy od korka 1/3 część, do tej części pod lekkim skosem wkładamy 9 wykałaczek. Zaczynając od wewnętrznej strony parasolki przeplatamy wełnę. Z pozostałej części korka robimy podstawę parasolki, w środek wkładamy wykałaczkę i mocujemy do niej wykonany z wełny parasol.
Ciekawostki
- Chińscy projektanci zorganizowali pokaz mody ekologicznej w Szanghaju.
To trzecie miasto, po Hongkongu i Jakarcie, w którym odbyły się już takie pokazy. Cel? Promowanie nie tylko ekologicznej mody, ale również takiej świadomości i stylu życia na całym świecie. Na wybiegu dominował jedwab, papier, a nawet pędy bambusa.
- Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować ok. 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2,5 tyś ludzi.
- Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki z politereftalanu etylu (PET), ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln km, co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
- Styropianowa tacka do żywności rozkłada się aż … 500 lat!
Drodzy Uczniowie,zapraszamy do sprawdzenia, ile wiecie o otaczającej nas przyrodzie.Wykonajcie Quiz przyrodniczy online na stronie www.czasdzieci.pl
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,76abc-quiz_przyrodniczy.html
Powodzenia!
Pod proponowanym quizem znajdują się inne quizy związane szeroko z hasłem PRZYRODA.Dobrej zabawy!
W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi mamy dla was piosenkę:
https://www.youtube.com/watch?v=cZ-nwKdwPc4
"Planeta" Majka Jeżowska
Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi
Moja planeta nie ma ceny
Moja planeta jest rano niewyspana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.Moja planeta nie spadła tu z księżyca
Moja planeta to tajemnica
Moja planeta raz zimna raz przegrzana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamyMoja planeta miłości się nie boi
Moja planeta broń rozbroi
Moja planeta zna dobre obyczaje
Moja planeta nam wszystkim dłoń podajeSOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamyTak to prawda…W leśnej krainie
Kochani, zabieramy Was do lasu i nie tylko – wirtualnie. Zachęcamy do wyciszenia, zamknięcia oczu, delektowania się śpiewem ptaków, poznawania nowych odgłosów i włączenia wyobraźni.
Gdy już zostaliście wprowadzeni w leśny klimat, posłuchajcie bajki. Zachęcamy, by w trakcie słuchania dać się ponieść wyobraźni i wykonać pracę plastyczną. Zachowajcie ją – gdy spotkamy się na świetlicy, pochwalicie się swoim dziełem. Powodzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU
A teraz garść leśnych ciekawostek:
- Przyjmuje się, że w naszym kraju można spotkać ok. 470 gatunków dziko żyjących pszczół (większość to tzw. pszczoły samotnice). Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem.
- Mówiąc o pszczołach, myślimy o pszczole miodnej (Apis mellifera) występującej w sąsiedztwie człowieka od wielu tysięcy lat. Gatunek ten jest faworyzowany ze względu na wytwarzany przez pszczoły miód i wosk oraz stosunkowo łatwą hodowlę.
- Pozostałe gatunki pszczół nie są tak znane jak pszczoła miodna, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej charakterystyczne gatunki to: murarka ogrodowa (Osmia rufa) i pszczolinka ruda (Andrena fulva). Pszczoły samotnice są bardzo ważne, gdyż często specjalizują się w zapylaniu tylko jednego, wybranego gatunku rośliny.
- Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, a ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł.
- Drugie tyle, co całkowity zbiór grzybów, warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.
- Herbatki z głogu, lipy, róży, bzu czarnego, leśnych malin i jagód są w naszym kraju coraz częściej i chętniej pite, nie tylko w okresach przeziębień. Zastępują one tradycyjną herbatę chińską, w odróżnieniu od której nie pochodzą z przemysłowej hodowli, a są darem nieskażonej natury.
ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI:
Zagadka 1
Grupa uczniów wyrusza na wycieczkę. Gdy ustawili się w pary jedna osoba była bez pary. Podobnie, kiedy ustawili się w trójki oraz czwórki, też jedna osoba była bez pary. Dopiero po ustawieniu się w piątki nikt nie pozostał sam.Ilu uczniów było w grupie?Zagadka 2
Rozmawiają Asia i Adam:- Daj mi jabłko i będę miał 2 razy więcej niż Ty- Nie lepiej ty mi daj i będziemy mieli po równo.Ile jabłek ma Asia a ile Adam?Zagadka 3
Mamy dwie monety o łącznej wartości 7 złotych. Jedna z nich nie jest monetą 5 złotową.Jakie to monety?Zagadka 4
Autobusem jadą 2 dziewczynki. Każda z nich ma 2 koszyki. W każdym koszyku znajduje się po 2 kotki. Każda kotka ma po 2 kociaki.Ile nóg jest w autobusie?Zagadka 5
W kwadratowym pokoju w każdym z czterech kątów siedzi myszka. Naprzeciwko każdej myszki siedzi również myszka. Także na ogonku każdej myszki siedzi myszka.Ile myszek znajduje się w pokoju?Zagadka 6
Dwóch ojców i dwóch synów postanowiło zjeść jajka na śniadanie. W sumie zjedli ich trzy, każdy zjadł całe jajko. Jak to mogło się stać?Zagadka 7 (praktyczna najlepiej)
Do dyspozycji masz wiadro mieszczące w sobie 5 litrów wody oraz mniejsze o pojemności 3 litrów. Jak za ich pomocą odmierzyć 4 litry wody?Zagadka 8
W pewnej rodzinie jest pięciu braci. Każdy z nich ma siostrę.Ile dzieci jest w tej rodzinie?
Zagadka 9
Pewien mężczyzna chciał przewieźć z jeden strony rzeki na drugą stronę: kapustę, kozę i wilka. Miał łódź, ale poza nim mieściła się na niej tylko jedna rzecz (koza lub kapusta, lub wilk).Jak przewieźć kapustę i zwierzęta na drugą stronę, jeśli wiadomo, że: koza pozostawiona z kapustą zje kapustę, a wilk pozostawiony z kozą zje kozę...?
Zagadka 10
Tomek ma jednakową liczbę braci i sióstr. Jego siostra ma dwa razy mnie sióstr niż braci. Ile rodzeństwa jest w tej rodzinie?
Zagadka 11
Gospodarz hoduje na podwórzu kury i kozy. Ile zwierząt jest na podwórzu, jeśli wiadomo, że razem są 32 nogi?
Zagadka 12
Gospodarz hoduje na podwórzu kury i kozy. Ile zwierząt jest na podwórzu, jeśli wiadomo, że razem są 32 nogi i 12 głów?WIOSENNE REBUSY:
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ STYMULUJĄCYCH MYŚLENIE KREATYWNE
„Jedyny rodzaj uczenia się, jaki znacząco wpływa na zachowanie, to uczenie się przez odkrywanie- prawda jest wówczas odkrywana na drodze doświadczenia.”
Carl R. RogersŻyczymy owocnego treningu umysłu po świętach! Gotowi? Zaczynamy!
ANALOGIA PROSTA
Dzieci siedzą w kręgu. Prosimy dzieci o wymienienie skojarzeń np. ze słowem” muzyka”, opierając się o przykład: „Muzyka jest jak rzeka, bo płynie”. Z wielu propozycji dzieci wybieramy wspólnie najbardziej trafną analogię. Następnie prosimy dzieci, aby wyobraziły sobie wybrana analogię i spróbowały ją narysować.ŁAŃCUCH SKOJARZEŃ
Dzieci siedzą w kręgu. Podajemy dzieciom obiekt wyjściowy, np. pianino. Pierwsze dziecko podaje skojarzenie z obiektem wyjściowy, kolejne szuka skojarzenia do skojarzenia poprzedniego podanego przez kolegę (pianino- nuty- zeszyt- długopis...).ANALOGIA SYMBOLICZNA
Ten rodzaj analogii polega na szukaniu symboli wizualnych dla przekazania istoty zjawiska, uczuć, wrażenia, poprzez obraz plastyczny, np. muzyka, natchnienie, uniesienie, skupienie, euforia...
Dzieci losują kartkę z napisaną nazwą uczucia, stanu. Można prosić, aby dzieci wyobraziły sobie to uczucie i przedstawiły je za pomocą mimiki, gestu, ruchu. Dzieci prezentują daną emocję, a reszta zgaduje. Po prezentacji dzieci tworzą skojarzenia z wylosowanym uczuciem. Następnie prosimy, aby wymyśliły prosty znak, który będzie symbolem tego uczucia.TWORZYMY METAFORĘ WIZUALNO- OBRAZOWA
Przygotowujemy dwa zbiory obrazków: jeden tworzą obrazki przedstawiające instrumenty muzyczne, drugi- dowolne przedmioty. Każde dziecko losuje dwa obrazki po jednym z każdego zbioru. Zachęcamy teraz dzieci, aby z wylosowanych przedmiotów stworzyły „nową”, nietypową rzecz (np. z pianina i stołu- „pianistół”). Teraz prosimy dziecko, aby wyobraziło sobie taki obiekt, opisało wizualizację, a gdy będzie gotowe- aby przedstawiło go środkami plastycznymi.STWÓRZ INSTRUMENT, KTÓREGO NIE MA
Prosimy, aby dzieci wymyśliły instrument muzyczny, który jeszcze nie istnieje, a byłby wielofunkcyjny, wielobrzmieniowy, łatwy w obsłudze... Swój pomysł dzieci mogą narysować.Dla miłośników prac plastycznych mamy coś specjalnego.......WIELKANOCNEGO
Króliczek wielkanocny ze skarpetki:
https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8
Zając z papierowej dłoni:
https://www.youtube.com/watch?v=A8agxSu4hNs
Zając z rolki po papierze:
https://www.youtube.com/watch?v=vkmbDV4a1Ds
Święta tuż, tuż...czy znacie wszystkie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi?
https://www.youtube.com/watch?v=DgjNcFKnY7U&t=134s
https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA&t=8s
https://www.youtube.com/watch?v=PSMcPXs-1vM
https://www.youtube.com/watch?v=8dYCFjduB_8
Cukiernikiem być – wielkanocne wypieki nie są takie trudne!
Choć w tym roku święta Wielkiej Nocy są inne niż dotychczasowe, to dla otuchy w tej niecodziennej sytuacji proponujemy kilka przepisów na smakołyki świąteczne, które stanowić mogą ładną i pyszną ozdobę. Kochani, wierzymy w Wasze umiejętności!
Tylko bardzo prosimy, używajcie produktów, które macie w domu – bezpieczeństwo nade wszystko! Uważajcie, bądźcie pod opieką rodziców.
- Waniliowe zajączki
- 3 , 5 szkl. mąki krupczatki (szkl. poj. 250 ml)
- 200 g masła albo margaryny
- 1 czubata szkl. cukru drobnego
- 1/3 łyżeczki soli
- 3 jajka
- 5 łyżek śmietanki 30%
- miąższ z jednej laski wanilii
- 2 op. budyniu w proszku waniliowego, bez cukru
- trochę mąki do podsypywania przy wałkowaniu
- 1 szkl. powideł
- ew. lukier albo polewa galaretkowa
sposób przygotowania: Miękki tłuszcz roztarłam z cukrem, dodałam mąkę przesianą z solą i budyniami, jajka roztrzepane ze śmietanką i zeskrobany miąższ z wanilii. Zagniotłam miękkie ciasto. Zawinęłam je w folię spożywczą i odłożyłam do lodówki na przynajmniej 30 min.. Po tym czasie wyjęłam, podzieliłam na 4 - 5 części. Każdą rozwałkowałam na placek grubości 3 - 4 mm podsypując mąką żeby ciasto nie przyklejało się do blatu i wałka. Foremką wykrawałam ciasteczka i układałam je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia - można układać jedno przy drugim bo ciasteczka właściwie nie rosną. Piekłam ok. 8 min. w piekarniku nagrzanym do 180 st.C aż lekko się zrumienią. Wyjęłam i wystudziłam.
W rondelku podgrzałam powidła i ciepłymi posmarowałam połowę ciasteczek. Przykryłam pozostałymi. Wierzch można lekko polukrować albo tak jak ja posmarować polewą galaretkową czyli lekko tężejącą 1/4 galaretki cytrynowej rozpuszczonej w 1/2 szkl. gorącej wody.
Jeśli ktoś woli zwykłe kruche ciasteczka to można ich nie przekładać - są wyśmienite same w sobie, kruche i pachnące. Z tej porcji składników wyszło mi 5 blaszek małych ciasteczek.Jajka wielkanocne inaczej
2. Oto przepis na jajka wielkanocne inaczej. Takie jajka polubią zwłaszcza dzieci, ale
i wśród dorosłych powinni zaleźć się amatorzy.Składniki (na 20 jajek):
- 20 czekoladowych jajek (pustych w środku)
- 200 ml śmietany kremówki 36%
- 250 g serka mascarpone
- 3 połówki brzoskwiń w syropie (z puszki)
Delikatnie obcinamy wierzchołki czekoladowych jajek.
Z brzoskwiń wycinamy małe kółeczka, nieco mniejsze od średnicy czekoladowych jajek. Kółka odkładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć je z syropu.
Przygotowujemy krem: śmietanę ubijamy na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier puder. Następnie przekładamy do miski z serkiem mascarpone i mieszamy delikatnie, aż składniki się połączą.
Pozostaje nam już tylko nadziać jajka waniliowym kremem i włożyć brzoskwiniowe kółka delikatnie dociskając palcem. Smacznego !
Drodzy Uczniowie! Wczoraj oglądaliście bajkowe widowiska z bliskimi. Co powiecie na aktorskie role? Wyzwanie przyjęte? Zaczynamy!
Zabawa w teatr to magiczna rozrywka. Wciąga jak żadna. Pozwala na wygłup, ale i na prawdziwą zespołową pracę. Ujawnia talenty, niekoniecznie aktorskie. Daje niezapomniane przeżycia po obu stronach kurtyny.
Karuzela
Dwie osoby zaczynają improwizować scenkę na dowolnie wybrany temat (np. policjant zatrzymujący kierowcę). Kiedy scenka jest już w toku, jeden z widzów włącza się do niej i ma zmienić jej temat (np. matka karcąca dziecko). Jednocześnie wskazuje osobę z pierwszej pary, którą zastępuje i ona się wycofuje. I tak kolejno uczestnicy włączają się w pary, zwalniając jedną osobę i inicjując nowy temat.
Teatr cieni
Podobno wymyślili go Chińczycy 140 lat przed naszą erą. Można wyczarować najrozmaitsze postaci, mając do dyspozycji kawałek jasnego materiału lub pustej ściany, źródło światła (może być nawet świeczka) i dwie ręce. Wszystko zależy od naszej inwencji. Aktorami mogą być nie tylko dłonie – zdumiewające efekty dają cienie rozmaitych przedmiotów. Uwaga – postacie z teatru cieni mają ograniczone możliwości poruszania się, zmiana układu rąk grozi tym, że krokodyl niespodziewanie może zmienić się w zająca. To ograniczenie można jednak sprytnie wykorzystać, zachęcając widownię do układania opowieści według szybko zmieniających się cieni.
Teatr gestu
Jest to bardziej wyszukany i trudniejszy rodzaj przedstawienia. Zacznijmy od wyrażania uczuć takich jak podziw, zdumienie, radość, złość, używając do tego wyłącznie naszych dłoni. Potem spróbujmy dłońmi opowiedzieć jakąś historię bez słów. Następny etap to „mówienie” całym ciałem. Po paru ćwiczeniach okaże się, że słowa są po prostu zbędne. Scenki pantomimiczne można doskonale wykorzystać do różnego rodzaju zgadywanek. Można inscenizować przysłowia, powiedzenia – a publiczność ma je odgadnąć. Świetna zabawa dla wszystkich.
Zagadki pantomimiczne
Każdy przedstawia kolejno – bez słowa i bez posługiwania się rekwizytami, tylko gestem i mimiką – jakąś czynność albo scenkę z życia, np. mycie zębów, wbijanie gwoździa, rąbanie drewna, przyszywanie guzika, prowadzenie samochodu, rozpakowywanie prezentu, zawiązywanie krawata, budowanie domku z kart, dekorowanie tortu. Widzowie powinni odgadnąć, co przedstawiano i opowiedzieć historyjkę związaną z prezentacją. Czy będzie podobna do tej, która powstała w wyobraźni aktorów? Wygrywa ten, kto najszybciej odgadnie, jaka czynność jest prezentowana.
Witamy i zapraszamy na 2 bajkowe widowiska pt: "Kopciuszek" oraz "Sierotka Marysia w krainie baśni"
https://www.youtube.com/watch?v=oYLK7jum-uU
https://www.youtube.com/watch?v=XSaVlq2X6wc
Drodzy Uczniowie, co powiecie na zajęcia plastyczne?Poniżej propozycje z wiosną w tle.
Miłej zabawy!
- Tulipan wykonany techniką origami : https://www.youtube.com/watch?v=MtonW5o7xh8&t=36s
- Bocian wykonany techniką origami płaskie z kół : http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/2016/03/bocian-origami-z-ko-i-koeczek.html
- Pani Wiosna - praca przestrzenna : https://kreatywnadzungla.pl/2020/03/pani-wiosna-twarz-3d.html
- Przebiśniegi : https://ekodziecko.com/przebisniegi-z-paseczkow-papieru
Oto propozycja kilku zabaw rozwijających zdolności skojarzeniowe
i spostrzegawczość – bawcie się dobrze!
Magiczna plama
Każde dziecko otrzymuje kartkę, którą składa na połowę. Na jedną połowę kartki wyciska kilka kropel tuszu i przykłada druga połową dokładnie przyciskając. Po rozłożeniu kartki ma dwie identyczne plamy. Próbuje porównać z czym mu się plama kojarzy. Potem obrysowuje pisakiem wyobrażoną postać dorysowując inne charakterystyczne elementy postaci.100 określeń
Dzieci próbują definiować znane przedmioty codziennego użytku. Jak myślicie, jak moglibyśmy nazwać stół? W odpowiedzi jedna z cech powinna być wyabstrahowana np. stół to olbrzym na szczudłach, to wielka deska na 4 nogach, to kolega ławy itp.Magiczny przedmiot
W czarodziejskim woreczku znajduje się kilka przedmiotów trudnych do identyfikacji. Za pomocą dotyku dzieci mają odgadnąć nazwę przedmiotu i podać do czego on służy.
Sałatka słowna
Każdy uczestnik ma kartkę i długopis. Jednej osobie, daje do ręki flamaster i kładzie przed nią gazetę, w której ma ona zaznaczyć sześć wyrazów. Teraz pozostali układają z nich jakąś historię. Po trzech minutach każdy czyta swój tekst. Ten, kto wymyślił najweselszą historię, może jako następny wybrać z gazety kolejne sześć wyrazów.
Kto zna najwięcej nazwisk
Gra dla dwóch lub kilku osób. Jeden z graczy wymienia jakąś literę. Pozostali na kartkach wypisują jak najwięcej znanych osób, których nazwiska zaczynają się na tę literę. Mają na to 2–3 minuty. Po tym czasie jeden z grających głośno odczytuje nazwiska, które zapisał na kartce. Każdy, kto ma na swojej kartce wyczytywane nazwisko, skreśla je. Wygrywa ten, kto ma najwięcej niewyczytanych nazwisk.
Dziś otwieramy salon masażu. Zapraszamy do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi a także rodzeństwo i kto tam się jeszcze w domu nawinie ;))
Rozłóżcie na podłodze matę lub koc. Połóżcie się wygodnie na brzuchu bądź usiądźcie w siadzie skrzyżnym. Jak wam będzie najwygodniej....Do dzieła!
Pizza
Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po plecach dziecka opuszkami palców obu dłoni)
i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),
lejemy oliwę (rysujemy palcem falistą linię),
dodajemy szczyptę soli (lekko je szczypiemy)..
no… może dwie, trzy ;))
Wyrabiamy ciasto (z wyczuciem ugniatamy boki dziecka),
wałkujemy (wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół),
wygładzamy placek (gładzimy plecy) i na wierzchu kładziemy:
pomidory (delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki),
krążki cebuli (rysujemy koła),
oliwki (naciskamy palcem w kilku miejscach),
później … (dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy),
posypujemy serem (szybko muskamy po plecach opuszkami palców obu dłoni)
i… buch! do pieca (Przytulamy się do dziecka i na chwilę pozostajemy w tej pozycji).
Wyjmujemy i kroimy: (Kroimy plecy brzegiem dłoni)
dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata
dla Kasi… a teraz (dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy).
Polewamy keczupem (kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami)
i… zjadamy… mniam, mniam, mniam.Wycieczka
Idzie pani: tup, tup, tup (stukamy plecy malucha opuszkami palców),
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk (stukamy w plecy zgiętym palcem),
skacze dziecko: hop, hop, hop (opieramy dłoń na przemian to na przegubie i na palcach)
żaba robi długi skok (dotykamy stóp, pleców i głowy dziecka).
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka),
kropi deszczyk: puk, puk, puk (stukamy w plecy dziecka wszystkimi palcami),
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup (klepiemy plecki dziecka dłońmi złożonymi w miseczki),
a grad w szyby łup, łup, łup (stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści).
Świeci słonko (palcem wykonujemy na plecach koliste ruchy),
wieje wietrzyk (dmuchamy we włosy dziecka),
pada deszczyk (znowu stukamy opuszkami palców).
Czujesz dreszczyk? (leciutko szczypiemy w kark)Lewa-prawa
Posmaruję prawą nogę, żeby poszła w długą drogę (masujemy nóżkę),
nakremuję lewą nogę, bo na jednej iść nie mogę (masujemy drugą nóżkę).
Twoją małą, prawą nóżkę wnet położę na poduszkę (kładziemy nóżkę na bok),
a dla twojej lewej nóżki mam masażyk na paluszki.
Pomasuję ci paluszki u twej małej, lewej nóżki (masujemy paluszki dziecka).
Prawa nóżka też je ma.
Kto je pomasuje? Ja! (zmieniamy nóżkę)Odkurzacz
Szuru szu, szuru szu, (przesuwamy dłoń swobodnym ruchem po ciele dziecka)
pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.
Szuru szu, szuru szu,
wjeżdża wszędzie w zakamarki, (wsuwamy dłoń pod pachę, za kołnierz, we włosy itp.)
czyści też najmniejsze szparki.
Wszystkie brudy migiem wciąga (naśladujemy palcami zbieranie okruszków)
i dokładnie pokój sprząta.
Kiedy skończy, zobaczycie,
cały pokój zacznie lśnić, (głaszczemy dziecko po całym ciele)
a odkurzacz w ciemnym kącie
o sprzątaniu będzie śnić. (głaszczemy dziecko po głowie, przytulamy się do niego)Drodzy Uczniowie,
dziś przypomnimy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:
Zabezpiecz swój sprzęt – komputer, telefon, tablet.
Zainstaluj antywirus, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj nieznanych załączników.Dbaj o swoją prywatność.
Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich danych.Szanuj siebie.
Dbaj o swój pozytywny wizerunek w Sieci.Szanuj innych.
Nie obrażaj, nie wyzywaj, nie hejtuj.Szanuj swój czas.
Zachowuj umiar w spędzaniu czasu w Sieci.Bądź krytyczny.
Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.Pomyśl, zanim wrzucisz.
To, co wrzucisz do Sieci, zostaje tam na zawsze.Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet.
Zastanów się, jak możesz wykorzystać jego potencjał.Przestrzegaj prawa.
Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście.
W sytuacji zagrożenia on-line poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz też zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).Zapraszamy również na stronę : sieciaki.pl, na ktorej znajdziecie dużo informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, pogracie w wartościowe gry i sprawdzicie zdobytą wiedzę.
„Gdzie jest wiosna?” – gimnastyka narządów mowy
Prowadzący opowiada dzieciom o Buzi, która wybrała się na wiosenny spacer po lesie. Poleca, aby we wskazanym momencie wykonały określone czynności.
„Do lasu zawitała wiosna. Słychać śpiew ptaków (dzieci naśladują ptaki, które znają np. bociana, skowronka, jaskółkę). Buzia wybrała się więc do lasu na wiosenny spacer. Jechała na koniku (dzieci kląskają). Pod krzaczkiem z lewej strony (odwracają głowy w lewo) zobaczyła myszkę („pi-pi-pi”). Zatrzymała się na leśnej polanie („prrr!”).
Zsiadła z konia (podskok) i rozejrzała się wokoło (dzieci robią obrót wokół własnej osi,
a następnie oblizują wargi ruchem okrężnym). Wiał delikatny wiatr („szszsz”). Świeci słońce, jest ciepło i przyjemnie (dzieci przeciągają się, a następnie uśmiechają się, rozchylając wargi). Na skraju polany zakwitły konwalie. Pachniało wiosną (wykonują wdech noskami, przez chwile zatrzymują powietrze i powoli wydychają powietrze ustami). Po gałęzi drzewa przebiegła ruda wiewiórka (dzieci tupią, mówiąc „tup, tup”). Z prawej strony (odwracają głowy w prawo) coś zaszeleściło w trawie. To obudził się mały jeż (dzieci ziewają). Za Buzią (oglądają się za siebie) przebiegł szybko zajączek (dzieci wciągają policzki do jamy ustnej). Nagle usłyszała szczekanie złego psa („hau-hau!” i naśladują złego psa unosząc górne wargi i wyszczerzając zęby). Nagle piesek zmęczył się (język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami) i pobiegł dalej. Buzia wysłała za nim kilka całusów (wargi ściągnięte, wywinięte do przodu) i odjechała na koniku (kląskanie).Dzięki naśladowaniu odgłosów zwierząt dzieci ćwiczą wargi i policzki, język, żuchwę, podniebienie miękkie oraz prawidłowy tor oddechowy.
W związku z obecną sytuacją gdzie wszyscy mamy zbyt mało ruchu proponujemy wstać i rozruszać nasze zgrabne ciałka :)
propozycja na dziś to zumba: https://www.youtube.com/watch?v=oZhwagxWzOc
https://www.youtube.com/watch?v=NePvfSnzUIo
oraz ruletka sportowa: https://wordwall.net/pl/resource/912412/wf/wf-wiosna-pani-kasia
https://wordwall.net/pl/resource/903528/wf/zaj%c4%99cia-wychowania-fizycznego
https://wordwall.net/pl/resource/914155/wf/lekcja-wf-w-domu-wykonaj-%c4%87wiczenia
Ochody Światowego Dnia Emotikona.
Dzień Emotki rozpoczął się od przywitania nas przez dzieci w strojach zawierających emotikony. Przenieśliśmy się jakby do wirtualnego świata! Rozmawialiśmy ze świetlikami na temat używania emotikonów, zalet i wad ich stosowania. Następnie dzieci przygotowywali pracę plastyczną „Moja ulubiona emotka”. Na zakończenie wszyscy obejrzeli kilka emotkowych filmików. To był niezapomniany dzień.
Obchody Światowego Dnia Kropki.
Dzień Kropki był w naszej świetlicy wyjątkowy, barwny i pomysłowy. Dzieci ubrane w koszulki, bluzy i spodnie w grochy oraz z pisakowymi „piegami” stworzyły niezwykłą atmosferę. Świetliki rozwiązywały zagadki z kropkowymi motywami, musiały wykazać się jako baczni obserwatorzy przyrody. Nie zabrakło ciekawych prac plastycznych oraz opowiadania o Pani Kropce. Zwieńczeniem dnia były buźki-pieczątki – nagroda za wspólną zabawę.
Rok szkolny 2018/2019
Tytuł Świetlika Roku, dyplom oraz nagrodę książkową na zakończenie roku szkolnego 2018/2019 otrzymuje Amelia Gałuś. Gratulacje!
Świetlicowy Konkurs na najpiękniejszy wiersz o MAMIE
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie na najpiękniejszy wiersz o Mamie. Termin dostarczania prac - 24 maja, wiersz musi się składać z minimum 10 wersów. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych - uczniowie młodsi i uczniowie starsi. Uroczyste ogłoszenie wyników - 27 maja.
22 marca, w Światowy Dzień Wody, w świetlicy szkolnej czekała na uczniów moc atrakcji. Uczniowie dowiedzieli się wielu informacji na temat znaczenia wody w przyrodzie i dla człowieka, rozwiązywali zadania i zagadki związane z wodą, obserwowali doświadczenia z wykorzystaniem wody. Pamiętajmy woda to skarb - szanujmy go.
Z okazji Światowego Dnia Kota (17.02) w naszej świetlicy odbyły się różnorodne zajęcia, którym bohaterem był kot. Dzieci miały okazję przebrać się za kota, przynieść swoje pluszowe zwierzaki. Na zajęciach świetlicowych uczniowie naśladowali koty, śpiewali piosenki o kotach, dowiedzieli się wielu informacji o tych przyjemnych czworonogach. Chętne dzieci uczyły rysować się koty, składały modele kota z origami oraz kolorowały kolorowanki z podobiznami kotów naturalnych i bajkowych.
Uczniowie szkoły mieli okazję wziąć udział w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Koty" zorganizowanym przez Akademiskie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Ostatecznie na konkurs zostało wysłanych 8 prac. Wyniki niebawem.
Obchody Światowego Dnia Misia
W tym roku święto pluszowego misia obchodziliśmy przez cały tydzień. Przygotowaliśmy dekorację, uczniowie przynieśli pluszaki, na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały misia z płyt cd. Uczniowie ze swoimi misiami brali udział w konkurencjach sportowych.
Zabawa halloweenowa
31 października odbyła się w świetlicy szkolnej zabawa halloweenowa, na którą młodsi uczniowie przybyli w strojach kościotrupów, zoombie, czarownic, mumii....było tanecznie, wesoło i staszzzzzznie;-)Na zakończenie imprezy był słodki począstunek.
Szkolny Konkurs Plastyczny " Halloween"
W październiku został ogłoszony konkurs halloweenowy, technika dowolna, uczniowie podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe : kl.I-II, kl IV-VIII. Wpłynęło dużo prac, dziękujemy za zainteresowanie;-) Rostrzygnięcie konkursu wraz z rozdaniem dyplomów i nagród nastapi na apelu podsumowującym I semestr.
Raz w miesiącu w swietlicy szkolnej odbywają się seanse filmowe popularnych filmów animowanych dla dzieci. Na seanse dzieci samodzielnie wykonują bilety, które potem wykupują wykonując różnorodne zadania.
Miło jest nam poinfoormować, że nasza świetlica w czasie wakacji przeszła generalny remont ! Zapraszamy !
Rok szkolny 2017/2018
26.02.2018 w świetlicy szkolnej odbył się Świetlicowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III. Wyniki już wkrótce!
Nadchodzą ferie zimowe.Drodzy uczniowie na zajęciach świetlicowych wspólnie stworzyliśmy przestrogi i porady, jak bezpiecznie bawić się zimą. Pamiętajcie o nich podczas wypoczynku międzysemestralnego!
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia,drogi Uczniu przynieś swojego pluszowego przyjaciela do szkoły.W świetlicy zorganizujemy wystawę naszych milusińskich, będziemy kolorować misie oraz stworzymy plakat " Za co kochamy pluszowego misia?"..
W listopadzie odbył się Szkolny Turniej Warcabowy dla klas młodszych, którego organizatorami była Pani Marta i Pan Dawid.
W turnieju wzięło udział 12 uczniów. Po zaciętej rywalizacji i dogrywce na podium stanęli:
I miejsce - Filip Micyk kl.IIIA
II miejsce - Piotr Kotelski kl.I
III miejsce - Damian Bajek kl.IIIA
Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.
Rok szkolny 2016/2017
Wzorowym Świetlikiem mijającego roku szkolnego została Julia Kowina.Gratulujemy!
1 czerwca właczyliśmy się aktywnie do współorganizacji Dnia Sportu na terenie Unii Strzemieszyce. Pani Marta Trzebińska zorganizowała Turniej Scrabble, w którym wzięły udział szkoły: SP2, SP5, SP17 natomiast Pan Dawid Zub zorganizował dla uczniów wcześniej wymienionych szkół Turniej Szachowy.
Jak w latach ubiegłych tak i w tym roku odbył się Kiermasz Świąteczny. Przygotowaliśmy przede wszystkim choinki udekorowane piórkami w wielu kolorach, choinki oklejane materiałami, bombki origami. Te dekoracje najbardziej cieszyły się zainteresowaniem w latach ubiegłych. Za zebrane środki z ubiegłego roku zakupiliśmy do świetlicy: router, sztalugę malarska z akcesoriami, ładowarkę z akumulatorkami oraz gry. Dziękujemy darczyńcom.
Z początkiem października uczniowie klas drugich i trzecich rywalizowali w Świetlicowym Turnieju Piłkarzyków Stołowych. Uczniowie grali dwójkami.Ostatecznie zwycięzcami turnieju zostali:
I miejsce - Leon Pawlik i Kacper Gajos
II miejsce - Filip Micyk i Bartosz Hałaczkiewicz
III miejsce - Kuba Targowski i Aleksander Kotelski
Uczniowie trzymali dyplomy oraz drobne upominki.Gratulacje!
Uczniowie świetlicy szkolnej mieli okazję wziąść udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. Tematem konkursu były " Jesienne duszki i leśne skrzaty" . Warunkiem udziału w konkursie było wykorzystanie darów jesieni. Ostatecznie zostały wysłane dwie prace uczennic:
Julii Kowiny i Arminy Shabazyan. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za małe artystki.
Rok szkolny 2015/2016
AKCJA " PODARUJ PLUSZAKA DLA PRZEDSZKOLAKA"
We współpracy z oddziałem przedszkolnym świetlica szkolna zorganizowała akcję PODARUJ PLUSZAKA DLA PRZEDSZKOLAKA, której celem jest pomoc w doposażeniu tworzących się od nowego roku szkolnego oddziałów przedszkolnych. Zbieramy zabawki, pluszaki, gry, puzzle, wszystko czym lubią się bawić dzieci.Jeśli macie Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice zbędne rzeczy, które są jeszcze w dobrym sstanie prosimy o wsparcie akcji, za co serdecznie z góry dziekujemy.Miejsce zbiórki:świetlica szkolna, czas trwania akcji: do końca roku szkolnego.
OMNIBUS 2016
W dniach 6 maja i 13 maja odbył się dwuetapowy KONKURS WIEDZY WSZELAKIEJ OMNIBUS 2016 dla uczniów klas I-III. Po pisemnych zmaganiach 12 uczniów do finału dotarli: Natalia Mielczarska, Lena Mirek i Łukasz Wąsowski. Ostatecznie tytuł Omnibusa 2016 zdobyła Natalia Mileczarska z kl III, drugie miejsce zajęła Lena a III miejsce Łukasz. Uczniowie otrzymali dyplomy, egzotyczne owoce a zwycieżczyni puchar.
Nasza świetlica włączyła się w projekt " Zbieraj z klasą", który ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Ponadto projekt wspiera osiągnięcie wysokiego poziomu zbierania elektroodpadów poprzez aktywizację placówek oświatowych do zbierania zużytych baterii i zseie. Projekt jest bezterminowy, już ponad 1 000 szkół przyłączyło się do projektu.Zachęcamy do dołaczenia się do akcji i przynoszenia do świetlicy zużytych baterii.
Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy mają możliwość wziąść udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym " Tu i teraz" organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu w terminie do 18.III. 2016 Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy świetlicy. Zapraszamy wszystkie artystyczne dusze do kredek, farb........
Od 8 lutego do 12 lutego trwał w naszej świetlicy Szkolny Turniej Warcabowy dla klas I-III. Emocjonujące rozgrywki odbywały się systemem pucharowym( do dwóch przegranych).
Oto zwycięzcy:
I miejsce - Kuba Targowski
II miejsce - Kacper Gajos
III miejsce - Emil Lizner
Pełna parą ruszyły przygotowania do II Kiermaszu Świątecznego. Z ubiegłorocznych zebranych pieniążków kupiliśmy do świetlicy ogromne pufy, by dzieci miały na czym odpoczywać w naszej świetlicy oraz przybory sportowe. Już teraz zapraszamy wszystkich przyjaciół świetlicy na tegoroczny kiermasz, który rozpocznie się ok 7 grudnia.
Przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Projektu Aktywnej Edukacji Ekologicznej " ODPAKOWANI" zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Prawie miesiąc trwały mecze uczniów, którzy zapisali się na Szkolny Turniej Piłkarzyków Stołowych zorganizowany przez wychowawców świetlicy. Po wielu emocjach, ponad siedemdziesięciu rozegranych partiach mamy zwycięzców:
I miejsce - Paweł Lebioda i Oskar Lubaszka
II miejsce - Wiktor Lewandowski i Paweł Blacha
III miejsce - Kacper Gajos i Miłosz Molik
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.Gratulujemy!
Na jesienne deszczowe dni polecamy zajęcia sportowe organizowane w naszej świetlicy. Pan Dawid Zub prowadzi dodatkowo zajęcia z tenisa stołowego.
Rok szkolny 2014/2015
W mijającym roku szkolnym tytuł Wzorowego Świetlika 2015 otrzymuje Honorata Wronka. Dyplom i nagroda książkowa zostanie wręczona uczennicy oficjalnie na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Gratulujemy!
Podczas uroczystości podsumowania Kampanii " Szkoła ciekawa i bezpieczna nie tylko na lekcjach", która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, nasza świetlica otrzymała z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty, certyfikat i tytuł CIEKAWEJ I BEZPIECZNEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ. Z naszego województwa ten zaszczytny tytuł otrzymało 51 placówek. Poza certyfikatem, podziękowaniami dla nauczycieli : Pani Anny Staszewskiej i Pani Marty Trzebińskiej, nasi uczniowie otrzymali grę edukacyjną "Wszechświat".
Nasza świetlica przystapiła do Kampanii " Szkoła ciekawa i bezpieczna - nie tylko na lekcjach" a w ramach niej do konkursu " Bezpieczna i przyjazna - świetlica szkolna". Konkurs polega na wykonywaniu określonych zadań w wyznaczonych terminach. Dwa zadania już wykonaliśmy, kolejne przed nami.
Woda życiodajna substancja - bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Potrzebuje jej i słoń, i bakteria; nie można jej niczym zastąpić. Aby być zdrowym, każdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Gdyby jej nie było, nie istniałoby życie. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia. Na szczęście dysponujemy ogromnymi zasobami wody. Kiedy spogląda się na zdjęcia wykonane z kosmosu, można odnieść wrażenie, że nasza piękna, błękitna planeta nie powinna się nazywać Ziemia, lecz Woda. (źródło -http://www.woda.ovh.org/)
Z okazji Światowego Dnia Wody wzięliśmy udział w miejskim konkursie plastycznym " Kropla w świecie wody" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczna i dąbrowskie Wodociągi. Podczas inauguracji obchodów Światowego Dnia Wody nagrody i dyplomy odebrały: Aleksandra Skupień - za zajęcie III miejsca oraz Zuzanna Paczuska za wyróżnienie.
Zbliżają się ferie zimowe! W naszej świetlicy zorganiowaliśmy akcję " Bezpieczne ferie", podczas której prowadziliśmy pogadanki na temat bezpiecznych zabaw na śniegu, uczniowie wykonywali plakaty, w świetlicy i na korytarzu wywieszone zostały informacje na temat bezpieczeństwa,higieny w zimę, dla rodziców informacje dotyczące bezpiecznego organizowania wypoczynku zbiorowego. Ulotki otrzymali również wszyscy wychowawcy klas.
Wychowawcy świetlicy wraz z Panią Aldoną Kluczewską zorganizowali Kiermasz Świąteczny. Prace z uczniami wykonywane były ponad miesiąc przed świętami. Wykonaliśmy choinki zdobione piórkami, kartki świąteczne, bombki origami, torebki na prezenty a Pani Kluczewska piękne i pyszne ciasteczka. Nasze małe rękodzieło cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dochód zebrany z kiermaszu został przeznaczony na zakup drugiego komputera do naszej świetlicy.Dziekujemy wszystkim za udział w kiermaszu!Radosnych Świąt!
W świetlicowym konkursie matematycznym " Liczby w rozumie" I miejsce bezapelacyjnie wygrała Honorata Wronka. Uczennica otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.
Rok szkolny 2013/2014
Tradycyjnie, jak co roku wzięliśmy udział w VI Regionalnym Konkursie Origami " Ptaki skrzydlata zwierzaki" odnosząc znaczące sukcesy:
I miejsce zajęła Zuzanna Paczuska
wyróżnienie otrzymały Honorata Wronka i Martyna Szczechla.
Ogólnopolski konkurs charytatywny CHOINKI JEDYNKI pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Polski Pani Anny Komorowskiej
W ostatnich tygodniach listopada wzięliśmy udział w konkursie plastycznym " Magia świąt" zorganizowanym przez Polskie Radio Program I, najpiękniejsze prace wykonane przez dzieci zostaną zlicytowane a dochód zostanie przeznaczony na potrzeby Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko".W tak szczytnym celu, pod opieką p.Marty Trzebinskiej, wzięli udział :
Weronika Basa
Marta Kubicka
Jakub Koselarz
Honorata Wronka
Bartosz Wszelaki
Kacper Chmielewski
Natalia Mielczarska
oraz Dawid Gamrat z oddziału przedszkolnego.
Dziękujemy Wam Drodzy Uczniowie za dobre serduszka!
Konkurs ortograficzny dla uczniów klas II i III.
4 listopada odbył się świetlicowy konkurs ortograficzny, stanęło do niego 11 śmiałków, gotowych zmierzyc się z zasadami polskiej pisowni. Najlepszymi okazali się:
z klasy II - I miejsce Honorata Wronka, II miejsce Igor Barwa, III miejsce Zuzia Paczuska
z klasy III - I miejsce Dominika Rybak, II miejsce Adam Koput, III miejsce Dawid Klimek.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.
Rok szkolny 2012/2013
Obiecany warcabowy turniej dla klas IV-VI
W drugiej połowie maja w świetlicy szkolnej odbywały się rozgrywki warcabowe starszych uczniów naszej szkoły. Spośród 14 uczestników najlepsi okazali się:
I miejsce - Patryk Piątek kl.VI
II miejsce - Weronika Więławek kl.VI
III miejsce - Oskar Kilichowski kl.IV
Pomimo rocznej przerwy nasze umiejętności w sztuce origami wcale nie zmalały!Wręcz przeciwnie, znowu nasz region o nas usłyszał! W V Regionalnym Konkursie Origami "Kolorowe motyle"wzięło udział ponad 170 uczestników a my uzyskaliśmy zaszczytne miejsca. I miejsce w kategorii klas IV-VI origami przestrzenne i modułowe zajęła Paulina Świtała a jej suknia z motylami była najczęściej komentowaną i fotografowaną pracą na dzisiejszym finale imprezy. Obie debiutujące w tym roku uczennice : Zuzanna Paczuska i Julia Łysak zajęły w swoich kategoriach III miejsca. Podczas przepięknej uroczystości finałowej odebraliśmy z radością puchar, dyplomy oraz nagrody. Bardzo cieszę się, że moje zainteresowanie sztuką origami stało się także Waszymi zainteresowaniami - Wasz opiekun Pani Marta Trzebińska.
Warcabowy turniej dla uczniów klas I-III
W ostatnim tygodniu przed zimowymi feriami najmłodsi uczniowie wytężali swe umysły rozgrywając partie warcabowe.I miejsce zajął Dawid Klimek z kl.II, II miejsce Adam Koput kl.II a III Igor Barwa z Kl.I.Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy a zwycięzcy egzotyczne owoce- nad niektórymi długo się zastanawiali "co to za owoc?";-)
V Dąbrowski Konkurs " Ozdoba świąteczna"
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję udziału w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Wykonane prace należały do Weroniki Więclawek, Pauliny Świtały z kl.VI oraz Julii Łysak z kl.III.Julia wygrała konkurs wykonując przepiękną choinkę z gazety. Podczas wystawy prac i podsumowania konkursu Julia odebrała dyplom i nagrodę książkową.
Odkrycia Mikołaja Kopernika - konkurs plastyczny
Bierzemy udział o Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dotyczącym odkryc wielkiego astronoma.Ostatecznie wysłane prace na konkurs należą do Zuzanny Paczuski z kl.I, Klaudii Bujalskiej z kl.V, Julii Łysak z kl.III i Alicji Pacia z kl.III.
Rok szkolny 2011/2012
Świetlicowi artyści w składzie: Klaudia Bujalska kl IV, Weronika Więcławek kl V oraz Kinga Pieklak kl VI biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt 'Podwodny świat" wykonany metodą witrażu. Jak zawsze trzymamy kciuki za naszych artystów.
Oto wyniki konkursu na najpięknięjszą kartkę wielkanocną:
kl 0-III
I miejsce- Mikołaj Nietupski kl II
II miejsce- Filip Klimek kl I
III miejsce- Jakub Mysłek
Wyróżnienie- Zuzanna Paczuska kl 0
kl IV-VI
I miejsce- Wiktoria Sochacka kl IV
II miejsce- Martyna Szczechla kl IV
III miejsce- Klaudia Bujalska kl IV
Wyróżnienie- Damian Kabała kl V
Gratulujemy !!!!!!
„Witaminowe abecadło” to hasło pierwszych świetlicowych zajęć dotyczących racjonalnego odżywiania. Zajęcia przygotowała wychowawczyni świetlicy Pani Anna Staszewska. Świetliki dowiedziały się o zasadach prawidłowego żywienia, wiedzą jakie korzyści dla organizmu daje codzienne spożywanie warzyw i owoców a co za tym idzie wiedzą jaki wpływ na organizm mają witaminy. Potrafią również powiedzieć w jakich artykułach spożywczych występują witaminy ABCD. Ponadto dzieci brawurowo odgadywały zagadki warzywno-owocowe, znakomicie bawiły się przy zabawie ruchowej pt „Sałatka owocowa” ale najbardziej przypadła im do gustu zabawa w której to z zamkniętym oczami musiały rozpoznać smak produktu.
21 grudnia w świetlicy szkolnej uczniowie naszej szkoły zebrali się na spotkaniu wigilijnym Po zapoznaniu się z tradycjami związanymi z tymi pięknymi i radosnymi świętami odbył się quiz bożonarodzeniowy. Na wigilijnym stole, jak co roku, było dużo smakołyków. Pośród nas królowała błyszcząca i ślicznie ozdobiona przez dzieci choinka. Wesołych Świąt Świetliki.
Brawo dla Kingi! Miło nam poinformować że w Wojewódzkim konkursie plastycznym . ,,Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna” uczennica klasy VI Kinga Pieklak otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Bierzemy udział w Międzyświetlicowym Wojewódzkim konkursie plastycznym pt. ,,Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna”. Ostatecznie zostaną wysłane na konkurs prace następujących uczniów:
Zuzanna Majewska kl. VI
Kinga Pieklak kl. VI
Klaudia Bujalska kl. IV
Weronika Staszkiewicz kl. II
Patryk Kowal kl.II
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu gdyż prace były naprawdę na wysokim poziomie.
14 października podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt: „Portret nauczyciela” zorganizowany przez panie: Annę Pawlik i Annę Staszewską. Zwycięscy konkursu to :
I miejsce:
Marta Kubicka kl. IV
II miejsce:
Zuzanna Majewska kl. VI
III miejsce:
Zuzanna Kilian kl. V
Klaudia Bujalska kl. IV
Serdecznie gratulujemy!!!
„Świetlik zawsze pogodny, wesoły chętnie przychodzi do naszej szkoły!"
Pod takim hasłem 5października 2011 roku poraz kolejny w naszej świetlicy odbyło się ślubowanie i pasowanie na świetlika. Honorowymi uczestnikami byli oczywiście uczniowie klasy pierwszej, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli swoją przygodę z nauką w naszej szkole i od września biorą udział w zajęciach świetlicowych. Aby uczniowie klas pierwszych mogli stać się pełnoprawnymi członkami świetlicowej rodziny, musieli rozwiązać kilka zadań. Świetnie poradzili sobie z zagadkami, z zabawą w zaczarowany worek jak również wzorowo zaliczyli znajomość zasad obowiązujących w świetlicy. Zgodnie z świetlicową tradycją wszyscy uczniowie musieli zjeść kawałeczek cytryny i serdecznie się przy tym uśmiechnąć.Na koniec odbyło się pasowanie i złożenie przyrzeczenia. Na pamiątkę tej imprezy uczniowie otrzymali kolorowe dyplomy.
Rok szkolny 2010/2011
24 maja uczennica Weronika Więcławek odebrała nagrodę Grand Prix a Anna Więcławek wyróżnienie III Regionalnego Konkursu Origami Najpiękniejsze kwiaty świata. Opiekun: mgr Marta Trzebińska
Tradycyjnie juz odbył się III Mikołajkowy Turniej Scrabble dla uczniów naszej szkoły. W tym roku uczniowie zagrali 4 rundy. I miejsce zajęła Weronika Więcławek, II miejsce Anna Więcławek a III miejsce Patryk Piątek. Scrabbliści otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
W listopadzie odbył się Szkolny Turniej Warcabowy zorganizowany przez wychowawców świetlicy. Po blisko 2 tygodniach gorących rozgrywek w kategorii klas I-III zwyciężył Oskar Kilichowski a w kategori klas starszych Gabrys Kamiński.Gratulacje!
Rok szkolny 2009/2010
Na uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniowie najbardziej aktywni w życiu świetlicy otrzymali dyplomy WZOROWEGO ŚWIETLIKA.Oto oni:
Anna Więcławek, Tomasz Szymacha, Sylwia Bryzik, Weronika Więcławek, Marta Kubicka, Martyna Szczechla, Paulina Świtała, Paulina Cieslikowska.
Ania Więcławek uczennica kl.V zajęła III miejsce w Medzyszkolnym świetlicowym konkursie wiedzy "Dabam o swoje zdrowie". Opiekunem była pani mgr Marta Trzebińska.
Z okazji Dnia Ziemi odbył się w świetlicy konkurs ekologiczny dla uczniów klas I-III. Składał się z 4 etapów: praca plastyczna, quiz, test, krzyżówka. Do konkursu przystapiło 16 świetlików. Wyniki i najlepszego Ekoświetlika poznamy niebawem.
Wychowankowie po raz kolejny biorą udział w Reginalnym Konkursie Origami. Tegoroczny temat to " W kolorowym świecie roślin i zwierząt".Oto lista uczestników konkursu origami:
Paulina Cieślikowska kl.II
Marta Dobies kl.II
Martyna Szczechla kl.II
Paulina Świtała kl.III
Weronika Więcławek kl.III
Tomasz Szymacha kl.VI
17 maja uczestniczyliśmy w finale II Reginalnyego Konkursu Origami w Pałacu Kultury Zagłebia. W tym roku w konkursie wzieło udział ponad 200 uczniow z naszego regionu. Trzy nasze uczennice otrzymały wyróżnienia:
Paulina Cieślikowska
Paulina Świtała
Weronika Więcławek
GRATULACJE!!!!
9 marca chętni uczniowie klas II-III wzięli udział w świetlicowym konkursie ortograficznym. Po ciężkich zmaganiach z językiem polskim wszyscy niecierpliwie oczekiwali na wyniki. Oto one:
klasa II
I miejsce - Kamila Klimek, II miejsce Paulina Cieślikowska, III miejsce Marta Dobies
klasa III
I miejsce Patryk Piatek, II miejsce Weronika Więcławek, III miejsce Mateusz Kilichowski
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.Gratulacje!!!
Wychowawcy świetlicy byli organizatorami II Międzyświetlicowego Przeglądu Twórczości Plastycznej " Poznaję wszechświat".We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowano wystawę prac plastycznych uczniów z ośmiu dąbrowskich szkół połączoną z wystawą fotograficzną przygotowaną przez Konsulat USA w Krakowie „Era nowych odkryć - 50-lecie NASA”. Wychowankowie klas I-III i IV-VI wzięli udział w wystawach oraz w zajęciach, które poprowadzili pracownicy Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego im. S. Brzostkiewicza przy Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej.
Pani M.Trzebińska uczestniczyła w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej z pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos - generałem Mirosławem Hermaszewskim. Poza ogromem niesłychanie ciekawych informacji oraz zdjęć Pani Marta zdobyła coś szczególnego - specjalną dedykację dla uczniów naszej szkoły wraz z autografem. Zdjęcia niebawem w albumie.Kilkoro świetlicowych artystów bierze udział w X edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Wielcy znani i nieznani", tegoroczny temat pracy to " Nieustanna gonitwa za słońcem w ogrodach impresjonistów". Ostatecznie zostaną wysłane na konkurs prace następujących uczennic:
Zuzanna Goj kl.III
Natalia Wiatrowska kl.IV
Zuzanna Majewska kl.IV
Kamila Kopeć kl.IV
Kinga Pieklak kl.IV
Natalia Czekaj kl.VI
Wyniki na przełomie maja-czerwca.Będziemy trzymać kciuki bowiem prace są przepiękne.
28 października odbyło się uroczyste pasowanie na świetlika. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: " Być świetlikiem super sprawa, nauka, przyjaźń i zabawa".
Zanim uczniowie zostali mianowani i otrzymali dyplomy musieli przejść sprawdzian gotowości świetlicowej ( m..in: sprawdzaliśmy ich umiejętności fizyczne i językowe).
Po pasowaniu wszyscy obecni słuchając piosenek podjadali ciasteczka i pili napoje.
Zdjęcia z uroczystości niebawem w albumie.
Świetlica szkolna posiada swój adres e-mail : swietlikisp2dg@wp.pl. Zachęcamy uczniów i rodziców do zgłaszania swych pomysłów, uwag, spostrzeżeń.......Postaramy się na wszystkie listy odpowiadać.
Rok szkolny 2008/2009
1 czerwca pojechaliśmy na finał I Regionalnego Konkursu Origami" Bukiet kwiatów"do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Po części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników. Nasi uczniowie zostali docenieni: II miejsce zajęła Martynka Szczechla, III miejsce zajęła Paulinka Świtała a wyróżnienie Magdalena Włoszczyk.Uczennice otrzymały dyplomy,puchary i drobne nagrody.Gratulujemy!
Mali świetlicowi artyści w składzie: Martyna Szczechla kl.I, Marta Kubicka kl.I, Paulina Świtała kl.II, Weronika Więcławek kl.II wykonali prace plastyczne na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Moja Rodzina". Wyniki konkursu podamy jeszcze w tym roku szkolnym.
27 lutego odbył sie w swietlicy konkurs "SWIETLICOWY OMNIBUS".Uczniowie z mlodszych klas zmierzyli sie z pytaniami z roznych dziedzin i po dlugiej, pelnej emocji rywalizacji I miejsce zajal Wiktor Molik z klasy II-ej, II miejsce Paulina Cieslikowska z I klasy a III miejsce Wiktor Nowak takze z I klasy. Zwyciezcy zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi nagrodami. Gratulujemy wiedzy naszym wszystkim uczestnikom!
Huraaaa!Nareszcie mamy na świetlicy choć jedno stanowisko komputerowe!Za oknem sroga zima, jak poradzą sobie zwierzęta?No właśnie!!!Pomóżmy ptakom przetrwać ten ciężki dla nich czas. Na świetlicowym oknie pojawił się piękny karmnik, apelujemy do wszystkich Świetlików o przynoszenie okruszków, ziarenek, kaszy dla ptaków. Z góry z całego serca dziękujemy!
17 grudnia Świetliki zebrały się na wigilijnym, bardzo odświętnym spotkaniu.Wśród gwaru licznie zgromadzonych dzieci nie zabrakło świątecznych dekoracji, dzielenia sie opłatkiem, życzeń, śpiewania kolęd, słodkiego poczęstunku, radosnych zabaw......oj długo by wymieniać. Ciekawych zapraszamy do obejrzenia zdjęć;-)
10 grudnia odbył się II Mikołajkowy Turniej SCRABBLE, w którym wzięło udział 12 sympatyków tej gry. Po zaciętej, pełnej emocji grze poznaliśmy zwycięzców:
I miejsce Sylwia Bryzik z klasy IV, II miejsce Krzysztof Kozak z klasy V-ej i
III miejsce ( ku zaskoczeniu wszystkich!) Wiktor Molik z klasy II-ej.Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami a wszyscy uczestnicy slodyczami.
Od kilku tygodni zbieramy drobne pieniążki na nasze świetlicowe spotkanie wigilijne.Zbieranie zakończymy w piątek 12 grudnia komisyjnym ;-) liczeniem pieniędzy.
Za Wasze hojne dary zakupione zostały smakołyki na naszą świąteczną imprezę.Świetnie się spisaliście w tym roku!Uzbieraliśmy łącznie ponad 50 złotych!To nasz świetlicowy rekord!
26 września odbyła się uroczystość pasowania na ŚWIETLIKA, której gościem honorowym był Pan Dyrektor. Kandydaci na ŚWIETLIKA zostali poddani licznym próbom w postaci spradzianu umiejętności społecznych i fizycznych oraz próbie jedzenia cytryny z uśmiechem na twarzy. Wszyscy uczniowie spisali się wspaniale! Gwoździem programu było uroczyste pasowanie świetlicową różdżką wszystkich kandydatów. Na dowód wydarzenia każdy ŚWIETLIK otrzymał dyplom. Po tylu wrażeniach nastał czas na poczęstunek, rozmowy i zabawę.Tegoroczne hasło przyświecające świetlicy i ŚWIETLIKOM brzmi:Świetlik rozwija swe mocne strony, pomaga innym i jest oświecony!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
Witajcie po wakacjach drogie świetliki!
Rok szkolny 2007/2008
Nadszedł czas podsumowań-koniec roku szkolnego.Tradycyjnie, na akademii zostały wręczone dyplomy wzorowym świetlikom, czyli tym uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu świetlicy, wzorowo się zachowywali i reprezentowali świetlicę w konkursach. Została także nagodzona uczennica klasy III - Sylwia Bryzik, otrzymując tytuł najlepszej SCRABBLISTKI w mijajacym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim świetlikom radosnych i bezpiecznych wakacji,do zobaczenia we wrześniu!
W dniach 19.05 - 06.06 w świetlicy i szkole trwała akcja antynikotynowa prowadzona przez p.Martę Trzebińską, we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego i sztuki.
Na szkolnym korytarzu powstała gazetka informacyjna dotycząca skutków palenia tytoniu.Uczniowie na zajęciach świetlicowych oraz na plastyce projektowali plakaty, które można oglądać na wystawie, na szkolnym korytarzu.Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu odbył się po raz drugi "Bieg po zdrowie", najlepsi biegacze zostali nagrodzeni medalami, dyplomamy i owocami. Uczniowie na zajęciach świetlicowych pisali listy do dorosłych, z prośbą o rzucenie palenia. Listy te nastepnie wręczane były rodzicom.
Uczennice uczęszczające do świetlicy szkolnej ( Sylwia Bryzik, Ania Więcławek, Weronika Więcławek, Julia Omyła i Paulina Świtała) wzięły udział w I edycji Miejskiego Konkursu Origami "Wiosna w papierowym ogrodzie". 21 kwietnia dziewczęta wraz z wychowawcą świetlicy p.Martą Trzebińską pojechały na uroczyste podsumowanie konkursu do Pałacu Kultury Zagłebia. Korzystając z okazji dziewczęta zwiedziły także interesującą wystawę " Sztuka ludów Afryki". Zapraszamy do albumu fotograficznego.
Uczniowie uczęszczający do świetlicy wzięli udział w Międzyświetlicowym Konkursie na najpiekniejszą kartkę z okazji Świąt Wielkanocnych zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sosnowcu. Nasza uczennica Sylwia Bryzik zajęła III miejsce a uczennice: Julia Omyła, Ania Więcławek, Weronika Więcławek, Sylwia Więcławek, Paulina Świtała otrzymały wyróżnienia. Gratulacje!6 wychowanków wzięło udział w 38 MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM organizowanym w Polsce przez firmę Pentel. Ponad 2000 tysiące prac z całej Polski poleciało do Japonii, gdzie zostanie rostrzygnięty konkurs. Wyniki poznamy na początku maja.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów-artystów ;-)
Niestety nasi artyści nie zajęli nagrodzonych miejsc, gratulujemy jednak odwagi, jaką niewątpliwie trzeba posiadać, by wziąść udział w międzynarodowym konkursie.6 grudnia odbył się w świetlicy Mikołajkowy Turniej SCRABBLE zorganizowany przez wychowawcę świetlicy mgr Martę Trzebińską. W turnieju wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły. Najlepszymi w turnieju okazały się dziewczęta: Ewelina Gęgotek, Paulina Cybulska, Roksana Brożek z klasy VI-ej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i mikołajkowe upominki. Zapraszam do albumu fotograficznego.
Przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się świetlicowe spotkanie wigilijne. Naszym honorowym gościem był dyrektor szkoły Pan T. Nabiałek. Na tą wyjątkową okazję zostały przygotowane dekoracje na stołach i ścianach świetlicy. Wychowankowie łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia, słuchali i śpiewali kolędy. Odbył się quiz znajomości historii i obyczajów bożonarodzeniowych. Została nagrodzona zwyciężczyni najpiękniejszych życzeń świątecznych - Klaudia Jarosińska z klasy V-ej.Podczas spotkania nie zabrakło słodkiego poczęstunku i uśmiechów dzieci. Zapraszam do albumu fotograficznego.