Szanowni Rodzice!
Lekki Tornister to kampania informacyjna na temat profilaktyki wad postawy, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a - co za tym idzie - działanie na rzecz prostych dziecięcych kręgosłupów.
1. Podczas zakupu tornistra należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Trzeba pamiętać, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
2. Powinno się zrezygnować z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Odradzamy także kupowanie tornistra z metalowym stelażem. Dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
3. Zaleca się bieżącą kontrolę, czy ciężar tornistra dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
4. W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku powinno się kupować zeszyty w miękkiej okładce. Kanapki pakujemy w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
5. Codziennie wieczorem warto sprawdzić zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnąć niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki, zeszyty.
6. Powinno się także dopilnować, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
7. Pomoc dziecku przy prawidłowym pakowaniu plecaka może być konieczna szczególnie na początku drogi edukacyjnej.
8. Warto zwrócić dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
9. Rzeczy dodatkowe - akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne - dziecko może zostawiać w szkolnej szafce lub w niektórych salach.
10. Codziennie staramy się dbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.
Źródło: www.lekkitornister.org