W dniach 22.04 - 8.05 uczniowie klas I-III realizowali założenia programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. W trakcie realizacji programu uczniowie poznają najprostsze zasady udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Do realizacji programu szkoła otrzymała :podręczniki , zabawkowe telefony , fantomy oraz płyty . To pozwala uczniom w sposób praktyczny zdobywać wiedzę na temat podstawowych czynności ratujących życie .Schemat czynności obejmował : bezpieczeństwo ,sprawdzanie przytomności ,wzywanie pomocy ,sprawdzanie oddechu ,pozycję boczną ustaloną ,oddechy ratownicze , uciskanie klatki piersiowej. Każdy uczestnik spotkania po zaliczeniu "mini" egzaminu praktycznego otrzymał certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy. Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zdjęcia z realizacji programu są w albumie .
Aktualności
Uczymy ratować
Konkurs plastyczny "Śladami dąbrowskich legend" - rozstrzygnięty!
- W ramach projektu "Śladami dąbrowskich legend" w ubiegłym tygodniu dziewczęta z klasy VI czytały koleżankom i kolegom z klas młodszych legendy dotyczące naszego miasta. Uczniowie klas IV-VI treść podań poznawali na lekcji języka polskiego. Konkurs na najładniejszą ilustrację do dąbrowskiej legendy cieszył się naprawdę dużym powodzeniem. Jury miało poważny problem z wyborem zwycięzców! Na szczęście udało się ;-) Tak więc UWAGA! Ogłaszamy wyniki:
Klasy 0-III
I miejsce - Zuzanna Goj kl. II
II miejsce - Paweł Rączka kl. II
III miejsce - Oskar Kilichowski kl. 0
Klasy IV-VI
I miejsce - Armen Szachbazjan kl. V
II miejsce - Martyna Woźniak kl. VI
III miejsce - Karolina Majewska kl. V
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do konkursu - DZIĘKUJEMY!
Najładniejsze prace oglądać można na korytarzu na pierwszym piętrze.
Kwiecień - miesiącem zdrowia
- W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie naszej szkoły podejmowali działania akcentujące rolę zdrowia w naszym życiu. Dziewczynki i chłopcy z klasy II przygotowali kilka scenek przypominających podstawowe zasady higieny oraz odpowiedniego odżywiania się. Wytypowani wcześniej reprezentanci klas wzięli udział w konkursie o tematyce zdrowotnej. Mimo tego, że pytania były naprawdę trudne, wśród młodszych dzieci przyznaliśmy trzy równorzędne miejsca pierwsze! Z kolei z pytaniami dla starszych dzieci najlepiej poradził sobie Karol Rech. II miejsce przypadło Adzie Ziółkowskiej, III - Wiktorii Bigaj. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali "zdrowymi" upominkami - sokami, pomarańczami i pęczkami rzodkiewek...
Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudziło kończące apel przedstawienie profilaktyczne SĄD NAD PAPIEROSEM. Nasi młodzi aktorzy wypadli naprawdę rewelacyjnie!
W środę na szkolnych korytarzach pojawiły się przygotowane przez poszczególne zespoły klasowe ilustracje i wierszyki związane z wylosowanym wcześniej warzywem lub owocem. Niektóre klasy włączyły się do akcji przygotowując wspólnie zdrowe posiłki lub jedząc surowe owoce i warzywa.
Mamy nadzieję, że takie działania staną się codziennymi nawykami uczniów "dwójki" J
Nad przygotowaniem akcji czuwały: pani Agnieszka Boroń, pani Halina Szwed oraz pani Anna Sołtysik
Fotorelacja w albumie!
Wyniki konkursów organizowanych z okazji Dnia Ziemi
- W konkursie plastycznym wzięło udział ośmiu uczniów z klas I - VI.Wyróżnione zostały dwie prace: I miejsce w kategorii wiekowej kl.IV-VI zdobył Eryk Mól, a w kategorii wiekowej kl.I - III wyróżnienie zdobyła Zuzanna Goj. W konkursie wiedzy ekologicznej organizowanym dla klas IV-VI I miejsce zdobyła Adrianna Ziółkowska, II miejsce Paulina Mołas, III miejsce Karolina Majewska. W zbiórce baterii z klas I - III najlepiej spisał się uczeń Wiktor Nowak:10,8kg, II miejsce Paulina Świtała: 4,7kg, III miejsce Kinga Pieklak: 0,5kg. W klasach IV - VI: I miejsce Paulina Bilek: 8,1 kg, II miejsce Krzysztof Kozak: 6,35 kg, III miejsce Dobrosz Kwiecień 3,6 kg
Tydzień Ziemi: 20.04 -26.04.2009r.
- Z okazji Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, w naszej szkole zostały zorganizowane różnorodne konkursy. Największym zainteresowaniem cieszyła się zbiórka zużytych baterii. Uczniowie przynieśli ogółem 36,6 kg baterii. W konkursie plastycznym wzięło udział tylko 8 uczniów z całej szkoły a w konkursie wiedzy ekologicznej 20 - z klas IV-VI.Wyniki zostaną przedstawione na czwartkowym (23.04.2009r.)apelu, na który zapraszamy. Nagrody i dyplomy czekają na zwycięzców!!!
Sportowy piątek klas starszych
- Z małym opóźnieniem relacjonujemy wydarzenia ze sportowego piątku (3.04.2009 r.) klas starszych. Po przeszkoleniu przez ratownika, udaliśmy się na basen "Nemo". Niektórzy pływali, a niektórzy, stresując nauczycieli, próbowali dopiero nauczyć się tej trudnej sztuki. Były wyścigi i była gra w piłkę. Jednak największym powodzeniem cieszyły się zjazdy na rurach. Po krótkiej przerwie na posiłek przeszliśmy na kręgielnie. Podział na grupy przebiegł wyjątkowo sprawnie. Gra dostarczała naprawdę wielu emocji! Szczególnie tym, którzy nie bardzo radzili sobie z udźwignięciem kul ;-)
Wrażeń było dużo - samych pozytywnych. Już "męczymy" nauczycieli, żeby zorganizowali nam kolejną taką wycieczkę...
Spotkanie z panem Janem Kmiotkiem - relacja
- W poniedziałkowe popołudnie, 6 kwietnia 2009 r., uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Górniczej mieli wyjątkową okazję spotkać się i porozmawiać ze znawcą historii naszego regionu, panem Janem Kmiotkiem.
Dla naszego gościa historia Zagłębia Dąbrowskiego nie ma prawie żadnych tajemnic. Od urodzenia mieszka w dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Strzemieszycach. W wydawnictwie Dikappa, które założył razem z synem, publikuje książki popularyzujące dzieje naszej małej ojczyzny.
Pan Jan Kmiotek został zaproszony przez panią Annę Sołtysik, panią Karinę Psuj oraz uczniów klasy 6 realizujących program edukacyjny „Literacki atlas Polski”. Grupa pracuje nad projektem „Śladami dąbrowskich legend”, dlatego właśnie postanowiła porozmawiać z kimś, kto wie o nich naprawdę dużo. Oczekiwania zostały spełnione! Pan Jan opowiedział zebranym o swoich pasjach, zbiorach, sposobach poszukiwań informacji, o mieście i dzielnicy, w której mieszkamy. Wyjaśniał pochodzenie nazw miejscowych, zechciał nawet przeczytać fragment przygotowywanej dopiero publikacji o dąbrowskich podaniach i legendach. Bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania przygotowane przez prowadzące wywiad uczennice, Paulinę i Milenę, oraz te, które zadawała ciekawa publiczność. W podziękowaniu za poświęcony czas i przekazaną wiedzę dziewczęta wręczyły gościowi symboliczny kwiat oraz kartkę z życzeniami dalszego zgłębiania historycznych tajemnic regionu.
Po oficjalnym spotkaniu uczniowie realizujący program „Literackiego atlasu Polski”, przy herbacie i smacznym cieście, oglądali wydawnictwa przyniesione przez pana Jana Kmiotka. Opowiadali mu o swoich działaniach projektowych, o tym, jak sami tropią ślady przeszłości, chcąc ocalić je od zapomnienia...
FOTORELACJA ZE SPOTKANIA - JUŻ WKRÓTCE W ALBUMIE!
Sukces Pauliny!
- Dnia 8 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej odbył się miejski konkurs przyrodniczy: "Z przyrodą na Ty".
Paulina Mołas zajęła III miejsce.
G R A T U L A C J E !!!
Radosnych Świąt!
- Jaj przepięknie malowanych,
Świąt słonecznie roześmianych,
W poniedziałek dużo wody,
Zdrowia, szczęścia oraz zgody,
Z okazji Wielkiej Nocy
życzenia dla całej społeczności szkolnej!
Spotkanie z panem Janem Kmiotkiem
- DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem cyklu "Echo dawnych Strzemieszyc", znawcą naszego regionu i zdobywcą tytułu Dąbrowianin Roku. Pan Jan Kmiotek odwiedzi nas 6 kwietnia 2009 r. o 15:30.
Spotkanie poprowadzą uczennice klasy VI – Milena i Paulina.
Publiczność będzie miała możliwość zadawania pytań naszemu gościowi oraz kupienia wydawnictw związanych z naszą dzielnicą i miastem.
Opiekunki projektu Literacki Atlas Polski
Karina Psuj
Anna Sołtysik
Primaaprilisowa zamiana miejsc
- Ze względu na rekolekcje, tegoroczną primaaprilisową zamianę miejsc (uczniowie w roli nauczycieli - nauczyciele w roli uczniów) przenosimy na 7 kwietnia (wtorek). Przypominamy, że uczniowie, którzy chcą prowadzić lekcje, powinni wcześniej skontaktować się z poszczególnymi nauczycielami i ustalić tematykę zajęć.
Samorząd uczniowski wraz z Opiekunami
Sprawdzian szóstoklasistów - już 2 kwietnia!
- Przypominamy, że do sprawdzianu szóstoklasistów pozostał zaledwie tydzień. Jedni uczniowie przejmują się aż za bardzo, inni - prawie wcale.
My będziemy trzymać kciuki za wszystkich :-) A tym bardziej zaangażowanym polecamy rozwiązywanie testów na stronie internetowej:
http://bi.gazeta.pl/pub/6klasa/
"Być kobietą, być kobietą..."
- Ostatni piątek spędziliśmy na świętowaniu Dnia Kobiet. Chłopcy z klas starszych stanęli na wysokości zadania i przy (niewielkiej) pomocy p. Ani Staszewskiej i p. Ani Sołtysik przygotowali okolicznościowy apel. Działo się naprawdę sporo! Był męski chórek i wiersze, znaczenie imion kobiecych, cukierki, kwiatki... Jednak najbardziej w pamięci widzów zapisze się jednak kreacja Bartka, który wystąpił w roli...kobiety!
Bal karnawałowy z zespołem "Akcja"
- Bal karnawałowy przy muzyce na żywo udał się znakomicie. Zarówno młodsze, jak i starsze klasy niestrudzenie tańczyły w rytm piosenek granych przez zespół "AKCJA". Zabawę klas 0-III uatrakcyjnił wybór najciekawszego stroju. Jury (pani Anna Sołtysik oraz uczniowie z klasy V) miało spory problem z ustaleniem zwycięzców... Ostatecznie konkurs wygrały dzieci przebrane za pielęgniarkę, żółwia oraz diablicę. Wszyscy uczniowie, którzy nie zapomnieli biletu brali udział w loterii fantowej. Wśród nagród znalazły się puzzle, gry, artykuły szkolne, maskotki, bilety do kina i teatru oraz książki. Wszystkim, do których uśmiechnął się los - gratulujemy!
Zdjęcia z imprezy - już niedługo w albumie.
Apel walentykowy
- Poniedziałkowy apel rozpoczął pan dyrektor Tomasz Nabiałek, który wręczył pamiątkowe dyplomy dziesiątce najlepszych pod względem nauki uczniów. Nagrody i dyplomy otrzymali również zwycięzcy konkursu śniegowych rzeźb oraz walentynkowego konkursu poetyckiego.
Następnie głos zabrały uczennice (i jeden uczeń ;-)) z klasy V i VI, które całkowicie samodzielnie przygotowały apel o tematyce walentynkowej. Były wiersze, piosenki i ciekawostki związane ze Świętem Zakochanych. Na końcu szkolni listonosze rozdali kartki walentynkowe wrzucone wcześniej do skrzynki.
Próbny sprawdzian kl. VI
- W poniedziałek klasa VI, pisząc próbny sprawdzian, miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Zestaw zatytułowany był "Przed telewizorem". Wyniki egzaminu - już niedługo. Póki co mamy nadzieję, że wszystkim poszło rewelacyjnie :-)
Kolejny próbny sprawdzian czeka uczniów 4 marca 2009 (środa) o godz. 9.00. Natomiast 2 kwietnia (czwartek)szóstoklasiści zmierzą się już z właściwym, organizowanym przez OKE egzaminem.
WALENTYNKI TUŻ, TUŻ...
- W ramach obchodów Walentynek w naszej szkole:
- ogłaszamy konkurs poetycki o tematyce dotyczącej miłości (prace przyjmowane są do 13 II),
- uruchamiamy walentynkową pocztę - zbieramy kartki, listy i prezenciki, które nasz listonosz dostarczy do adresatów,
- organizujemy okolicznościowy apel, podczas którego każdy będzie mógł popisać się swoim talentem wokalnym i zaprezentować piosenkę o miłości,
-ozdabiamy korytarze sercami przyjaźni, na których można wpisywać walentynkowe życzenia, wyznania i inne pozytywności.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
WRAZ Z OPIEKUNAMI
Jest taki dzień...
- tym dniem jest Dzień Babci i Dziadka jedna z najmilszych uroczystości w szkole, na którą licznie przybyli babcie i dziadkowie uczniów z klas 0-III.Występy dzieciaków wywołały na twarzach gości wiele wzruszeń ,uśmiechu i łez.Zaskoczyły i uradowały samodzielnie przygotowane przez dzieci upominki.Po występach był słodki poczęstunek oraz kawa przygotowane przez rodziców młodych artystów, za co serdecznie dziękujemy. Były to bardzo przyjemne chwile. Zapraszamy do albumu foto na relację z tej imprezy.
I semestr za nami
- Klasyfikacją śródroczną zakończył się I semestr roku szkolnego 2008/2009. W tym okresie do szkoły uczęszczało 122 uczniów. Uczniowie kas I-III zostali ocenieni opisowao, natomiast uczniowie klas IV-VI według sześciostopniowej sklai ocen. Średnia szkoły wyniosła 4,12. Do nalepszych uczniów należeli ucznowie klasy V Karolina Majewska, Adrianna Ziółkowska oraz Eryk Mól. Wszyscy oni uzyskali średnią ocen 5,18.Frekwencja szkoły na półmetku roku szkolnego wyniosła 89,22%. Pełny wykaz najlepszych uczniów znajdziecie w zakładce "klasy IV-VI - Asy nauki, czyli najlepsi uczniowie".
Akcja "Góra grosza"
- Na przełomie listopada i grudnia uczniowie naszej szkoły (klasy III-VI)aktywnie włączyli się do akcji "Góra grosza". Celem organizowanego przez Towarzystwo Nasz Dom przedsięwzięcia jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka.
Przed świętami wszystkie pieniążki zebrane w szkole zostały komisyjnie przeliczone. Uzbieraliśmy 61 złotych i 14 groszy! Dzisiaj zapakowaliśmy je w paczkę, która czeka na odbiór przez kuriera.
Wszystkim osobom biorącym udział w zbiórce - DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!
A oto wyniki akcji w poszczególnych klasach:
kl. III - 13,40 (421 monet)
kl. IV - 4,73 (191 monet)
kl. V - 22,19 (902 monety)
kl. VI - 21,18 (751 monet)
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie