W czwartek, 13 stycznia, o godzinie 16:00 odbędą się zebrania informacyjne rodziców uczniów klas IV-VI.
Zebrania rodziców
Pomagajmy zwierzakom w schroniskach!
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej www. pustamiska.pl i klikania prosto w miskę :-) Poprzez zbieranie środków finansowych z emisji reklam wolontariusze tworzący stronę dążą do poprawy standardów bytu cierpiących w schroniskach zwierząt. Uczniowie, nauczyciele i rodzice - otwórzcie swoje dobre serduszka!!!
Gratulacje dla Wiktorii!
Wiktoria Szot, uczennica klasy VI, otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim "List do Św. Mikołaja". Konkurs organizowała platforma Xbook.pl. Jury sprawdziło ponad 500 prac! Pracę Wiktorii przeczytać można na naszej stronie (Klasy IV-VI ---Kącik twórczości uczniowskiej).
Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”
Od 3 stycznia 2011 r. klasa I kontynuować będzie projekt podjęty w naszej szkole dwa lata temu - „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Do udziału w przedsięwzięciu przystąpiła cała klasa – 18 uczniów. Swoje inteligencje będą rozwijać pod okiem wychowawcy – mgr Agnieszki Boroń.
Praktyczne rady dla rodziców i opiekunów - Jak rozwijać inteligencje wielorakie?
Inteligencja językowa
Czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie.
Grajcie w gry, takie jak: scrabble, gry słowne oraz rozwiązujcie wspólnie krzyżówki.
Układajcie opowieści (każdy mówi kilka zdań ), np. podczas jazdy samochodem.
Zachęcajcie do mówienia, ale słuchajcie dziecka uważnie !
Inteligencja wizualno – przestrzenna
Zachęćcie dziecko do rysowania, lepienia, układania kompozycji.
Rysujcie plany.
Szukajcie wzorów w chmurach lub liściach.
Bawcie się w robienie wzorów z ciastek, kanapek.
Zaprojektujcie dom dla ulubionej zabawki lub zwierzątka.
Inteligencja muzyczna
Śpiewajcie razem, np. podczas jazdy samochodem.
Zgadnijcie nawzajem swoje nastroje na podstawie różnych tonów mruczenia.
Wymyślajcie rymowanki, piosenki i wiersze.
Umożliwiajcie dziecku kontakt z różnymi rodzajami muzyki.
Zauważcie, w jaki sposób muzyka jest stosowana do tworzenia nastroju i napięcia w sztukach i filmach telewizyjnych.
Siądźcie całkowicie bez ruchu i spróbujcie zidentyfikować wszystkie dźwięki, jakie są wokół Was.
Pokaż, w jaki sposób różne utwory muzyczne mogą zmieniać nastrój. Zapytaj dziecko, jak czuje się słuchając różnych rodzajów muzyki.
Inteligencja ruchowa
Spacerujcie, biegajcie, zachęćcie dziecko do codziennej dawki ruchu.
Bawcie się w odgadywanie postaci lub bajek na podstawie odgrywanej mini scenki ( bez słów).
Naucz dziecko żonglować piłeczkami.
Zachęć dziecko do uprawiania co najmniej jednej dyscypliny sportowej.
Nauczcie się wspólnie jakichś tańców.
Wybierzcie jakieś emocje (szczęście, poczucie winy, obawę, podekscytowanie, itp.) i poruszajcie się w sposób, który wyraża takie uczucie.
Inteligencja logiczno – matematyczna
Razem gotujcie lub majsterkujcie- czynności te wymagają przestrzegania instrukcji.
Grajcie w szachy ( dodatkowo stymulują inteligencję przestrzenną), warcaby, kółko i krzyżyk oraz inne gry strategiczne, takie jak: statki lub gry planszowe (chińczyk).
Grajcie w gry karciane („wojna”, kierki).
Spróbujcie przewidzieć, co wydarzy się w filmie lub sztuce- komu uda się to najlepiej.
Zagrajcie w 10 pytań- wymyśla się jakiś przedmiot, a druga osoba ma 10
pytań ,żeby zgadnąć, o jaką rzecz chodzi. Odpowiadać można tylko „tak” lub „nie”. Pytania powinny zmierzać do zawężania możliwej odpowiedzi, na przykład: „Czy to człowiek?”, „Czy to osoba żyjąca?”, „Mężczyzna?”,itp.
Zachęć dziecko do obliczania kwoty na zakupy, reszty w sklepie.
Inteligencja interpersonalna
Przejrzyjcie zdjęcia w książce, gazecie lub obrazy z albumu i porozmawiajcie o tym, co czują i myślą przedstawieni na nich ludzie.
Zagrajcie w tę grę w kawiarni lub na zakupach.
Zagrajcie w rysunkowy słownik- partner ma za zadanie zgadnąć wyrażenie z narysowanego obrazka.
Zachęć dziecko, żeby się z Tobą kłóciło! Ale argumenty muszą być przemyślane i logiczne.
Szukaj okazji, żeby wspierać innych członków rodziny i chwalić ich osiągnięcia. Najlepszym sposobem zmiany zachowań jest pozytywne wzmacnianie dobrego zachowania, negatywne komentowanie złego.
Przydziel dziecku co najmniej jedno zadanie.
Inteligencja intrapersonalna
Zachęć dziecko do traktowania wszystkich błędów jako szans na wyciągnięcie wniosków na przyszłość: „Czego możesz się nauczyć z tej pomyłki, żeby następnym razem wypaść lepiej?”.
Pytaj się często: „Jak się czujesz?”, „Co o tym myślisz?”.
Zadawaj pytania podsumowujące: „Co było dzisiaj ciekawego w szkole?”, „Co było dla Ciebie trudne, nudne?”, Ale uwaga! Słuchaj cierpliwie i w żadnym wypadku - nie pouczaj!
Inteligencja przyrodnicza
Nauczcie dziecko wnikliwie obserwować przyrodę. Dajcie mu szkło powiększające – niech obserwuje trawę, żuczki, mrówki. Uczcie je nazw krzewów, kwiatów, drzew, troski o czystość otoczenia, wskazując na wandalizm, zaśmiecanie, np. lasów, przejawy złego traktowania zwierząt.
Pójdźcie na spacer i poszukajcie typowych cech danej pory roku.
Poznawajcie pogodę i to, co ją powoduje.
Zdobądźcie informacje o gwiazdach widocznych w nocy i o wszechświecie.
Pozwólcie dziecku na opiekowanie się roślinami w swoim pokoju.
Pomóżcie dziecku założyć zielnik.
Świąteczny czas...
Środę, 22 grudnia spędziliśmy w zaiste świątecznej atmosferze! Przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy zerowej, błyszczące w mroku choinki, wspólne kolędy, życzenia wypowiadane przy dzieleniu się opłatkiem i wigilijne poczęstunki stworzyły naprawdę uroczysty nastrój.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy wszystkim
„…aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
by kolacja wigilijna wniosław serca spokój, a radość pojawiała się
z każdym nowym brzaskiem,
by prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość,
by Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!”
Mikołajki...
6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj! Szczerze mówiąc było ich nawet kilku ;-) Prezenty były naprawdę trafione - świadczyły o tym uśmiechnięte buzie wszystkich obdarowanych. Najwięcej radości uczniom sprawił jednak sam pan dyrektor! Za sprawą mikołajkowego, grającego krawata...
Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju...
Kolejny już rok samorząd uczniowski podjął inicjatywę zorganizowania andrzejkowych wróżb. Czarownice i wróżbici stanęli na wysokości zadania! W zaciemnionej sali, przy blasku świec i dźwiękach mrocznej muzyki wróżono z kart, łupinek orzecha, liczb, z ręki czy szklanej kuli. Emocji nie brakowało! Za rok - na 100% powtórka!
25 listopada - Dzień Pluszowego Misia
W szkolnej bibliotece z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia urządzono wystawę książek, których bohaterami są właśnie misie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem - niekoniecznie tylko tych najmłodszych czytelników ;-)
Dzień Życzliowości
21 listopada ustanowiono Dniem Życzliwości. W ramach tego święta już po raz trzeci otworzyliśmy naszą Księgę Dobra, w której można było wpisywać podziękowania, przeprosiny oraz życzliwości skierowane do wybranych osób.
Ogłosiliśmy też międzyklasowy konkurs na najciekawszy przepis na sałatkę życzliwości. Ponieważ tylko trzy klasy zgłosiły swoje prace, postanowiliśmy przyznać trzy równorzędne miejsca :-) Dziękujemy i gratulujemy klasom III, IV i V.
Zakończyliśmy działania podejmowane w ramach Miesiąca Dobroci dla Zwierząt!
Zakończyliśmy działania podejmowane w ramach Miesiąca Dobroci dla Zwierząt!
Akcja "Pełna miska dla schroniska" cieszyła się sporym powodzeniem. Zebraną karmę, kasze, makarony, miski i koce do schroniska dla bezdomnych psów i kotów zawiozły dziewczynki, które najbardziej zaangażowały się w zbiórkę - Kamila Cywińska i Paulina Świtała.
W teście sprawdzającym znajomość zwierzęcego świata zwyciężyła Adrianna Mołas z klasy 6. II miejsce zajął Jędrzej Piaskowski, a III - Konrad Jaros i Gabryś Kamiński. Gratulujemy!
Święto Niepodległości
Podczas akademii z okazji Święta Niepodległości mieliśmy okazję zastanowić się nad tym, czym jest dla nas Ojczyzna. Nawet najmłodsi uczniowie odczuli uroczystosty, podniosły charakter spotkania i z uwagą słuchali starszych kolegów z klasy V i VI. Było trochę naszej narodowej historii, były wzurszające wiersze i pięknie zaśpiewane piosenki. Mamy nadzieję, że widzowie zapamiętali, jakie było znaczenie dnia 11 listopada 1918 r. dla obecnej, wolnej Polski...
Zbieramy grosiki!
Uwaga! Po raz kolejny rozpoczynamy w naszej szkole akcję „Góra Grosza”. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz kwalifikowanych rodzin zastępczych. Od jedenastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Pomóżmy innym, nie bądźmy obojętni wobec drugiego człowieka!
Jeden grosz nie znaczy wiele. Ale cała góra grosza, którą możemy uzbierać to już naprawdę COŚ!
Pieniążki zbieramy w klasach do 3 grudnia!
Szczegółowe informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej:
www.naszdom.org.pl
Dni wolne od zajęć w roku szkolnym 2010/2011
Dyrektor Szkoły, po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego podjął decyzję o dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2010/2011. Dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych są: 12 listapad 2010 r . (piątek) 7 styczeń 2011 r. (piątek) 5 kwiecień 2011 r (wtorek - dzień sprawdzianu uczniów kl.VI) 2 maj 2011 r. (poniedziałek) W dniach tych czynna będzie w godzinach od 7.30 do 15.30 świetlica szkolna.
Konkursowa "dwójka"
3 i 4 listopada uczniowie naszej szkoły przystąpili do pierwszego etapu Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego z Elementami Historii oraz Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki z Elementami Przyrody. Emocji było co niemiara, a zadania naprawdę trudne! Na szczęście mamy się czym pochwalić - do etapu rejonowego konkursu humanistycznego zakwalifikowała się Wiktoria Szot. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Dopalaczom mówimy "NIE"!
28 listopada odbyły się zebrania dla rodziców klas IV-VI. Spotkania rozpoczęto przygotowanym przez wychowawców wykładem dotyczącym problematyki tzw. dopalaczy. Podczas prelekcji wykorzystano prezentację multimedialną uwzlędniającą fotografie oraz najnowsze dane statystyczne. Dla rodziców przygotowano również ulotki z najważniejszymi danymi oraz adresami, pod którymi szukać można pomocy i wsparcia. Uczniowie klas starszych podczas godzin wychowawczych również podejmować będą temat zagrożeń płynących z używania dopalaczy.
W11 w naszej szkole ;-)
19 października, we wtorek klasy V i VI spotkały się z panią policjantką z Wydziału ds Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie uzyskali sporo wiadomości związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich oraz czynach karalnych. Rozmawiano także o sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych w szkole, w domu, na podwórku oraz w Internecie. Podczas spotkania wszyscy byli zadziwiająco grzeczni ;-)
Uwaga! Rodzice klas IV-VI!
W czwartek o godzinie 16 odbędą się zebrania informacyjne rodziców uczniów klas IV-VI. Zapraszamy!
Październik - miesiącem zwierząt!
Co będzie się działo w ramach październikowych, ‘zwierzęcych’ dni?
- Ogłaszamy konkurs na wiersz o swoim ulubionym zwierzątku. Nie musi być rymowany, ale pięknie napisany! Prace należy dostarczyć do pani Anny Sołtysik do końca października;
- Rozpoczynamy akcję charytatywną "Pełna miska dla schroniska" - zbieramy karmę, makarony, kasze, środki czystości, miski, koce oraz pieniążki dla schroniska dla bezdomnych zwierząt;
- Pod koniec miesiąca najbardziej aktywni uczestnicy powyższej akcji pojadą do schroniska, aby zawieźć nasze dary;
- Przeprowadzamy sondę wśród uczniów – czy decydujemy się na wirtualną adopcję kotka lub pieska?
- Przeprowadzimy również quiz dotyczący zwierząt. Zgłoszenia przyjmuje pani Anna Pawlik.
Dzień Edukacji Narodowej
W czwartkowy ranek nasza szkolna aula zamieniła się się w prawdziwy wybieg dla modelek i modeli. Publiczność miała niesamowitą okazję zobaczyć stroje, bez których nowoczesny nauczyciel, podążający drogą rozwoju zawodowego w burzliwych czasach nieustającej reformy oświatowej wprost nie może się obyć. Kolekcja była oczywiście pomocna we wdrażaniu nowej podstawy programowej oraz rozgryzaniu tajników ewaluacji wewnętrznej. Ceny - wyjątkowo przystępne, przystosowanych do możliwości każdej nauczycielskiej kieszeni - kilka piątek bądź szóstek ;-) W pokazie mody nauczycielskiej zobaczyliśmy kreacje dla: matematyków (Norbert), nauczycieli przyrody (Asia), polonistów (Kamila), historyków (Jędrzej) i nauczycieli plastyki i muzyki (Natalia).
Wszyscy zebrani otrzymali też kilka praktycznych wskazówek (również z przymrużeniem oka), jak odróżnić nauczyciela od ucznia :-)
Do programu artystycznego dołączono oczywiście życzenia oraz symbolizujące zdrowie jabłko dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy V i VI pod opieką pani Anny Sołtysik i pani Anny Pawlik
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie