• 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

W ramach Światowego Dnia Zespołu Downa 21 marca obchodzimy Dzi Kolorowej Skarpetki  -  na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa zakładamy kolorowe skarpety nie do pary.

Celem inicjatywy jest podniesienie w społeczeństwie świadomości na temat życia i praw osób z trisomią 21 i obalenie mitów związanych z tą chorobą. Zespół Downa nadal budzi wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów, dlatego istnieje konieczność ciągłego edukowania, integrowania i przełamywania stereotypu postrzegania niepełnosprawności osoby z Zespołem Downa przez pryzmat nieszczęścia i niesamodzielności. Data jest symboliczna, bo to trzeci, dodatkowy chromosom w 21. parze powoduje zmiany genetyczne. Oprócz liczby 21 zespół Downa symbolizują też dwie różne skarpetki. Mają skłonić do refleksji, że pośród nas są osoby może inne, ale za to bardzo ciepłe i kolorowe.

Dołączysz do naszej akcji? :-)

• DZIEŃ BEZ PLECAKA :-)

• W środę - 23. marca w naszej szkole będziemy obchodzić DZIEŃ BEZ PLECAKA. Tego dnia możemy zamienić tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózki itp. Uwaga - nosidła mają pochodzić z legalnych źródeł (czyli np. wózek z Biedronki odpada) i nie mogą niszczyć szkolnych podłóg czy ścian. Bawimy się, ale z głową :-)

Oczywiście przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalnia z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy :-) Posiadacze najlepszych, najbardziej oryginalnych zamienników plecaka zostaną nagrodzeni słodkimi upominkami.

Akcję integrującą społeczność szkolną zainicjował Samorząd Uczniowski. Nagrody sponsoruje Rada Rodziców.

• Lekcje z Temidą

• 9 marca uczniowie klas VII i VIII  uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji prawnej. Projekt  "Lekcje z Temidą” zrealizowała Fundacja ALTUM, a patronowało mu Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem programu jest podniesienie poziomu znajomości prawa. Zakłada on kształtowanie i umacnianie szacunku do przepisów prawnych oraz promowanie postaw obywatelskich. W trakcie dwugodzinnego spotkania uczniowie poznali prawa konsumenta (przydatne w trakcie dokonywania wszelkich zakupów) oraz dowiedzieli się, gdzie szukać przepisów prawa. Ważną informacją były podstawowe przepisy, które regulują codzienne problemy (własność rzeczy, prawa przysługujące stronom przed sądem). Prowadząca poruszyła również temat stalkingu, reakcji na prześladowanie w szkole. Uczniowie dowiedzieli się także, gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa. "Lekcje z Temidą" wpisały się w założenia doradztwa zawodowego - prowadząca poinformowała zebranych, jak dostać się na studia prawnicze i jakie zawody można po nich wykonywać.

• SZKOLNA LIGA SZACHOWA

• Wraz z końcem lutego zakończyła się I runda zmagań w Szkolnej Lidze Szachowej uczniów klas I-III. Rywalizacja była bardzo zacięta, a walka o podium trwała do samego końca. Na nalepszych czekały  medale, dyplomy oraz drobne upominki szachowe. W kategorii dziewcząt czołowe lokaty zajęły: ELIZA BARWA, MILENA WIÓRKOWSKA, JULIA PECOLD oraz STEFANIA SZCZEPEK. Wśród chłopców najlepsi okazali się: PIOTR BAUMANN, MIŁOSZ CZERWIŃSKI, MIKOŁAJ MIŚKIEWICZ i MARCEL WIŚNIEWSKI. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia wdalszej rywalizacji!